Tytuły Wolontariusz Roku, Dobrodziej Roku i Wolontariusz Junior przyznane! Prezydent Patryk Marjan wręczył statuetki laureatom podczas Koncertu Noworocznego, który odbył się w niedzielę, 5 stycznia w MCK PGE Gigantach Mocy. Dla mieszkańców wystąpiła bełchatowska Kantylenka, a później Rodzina Pospieszalskich ze świątecznym, kolędowym repertuarem.
Od lat stałym punktem Koncertu Noworocznego jest uhonorowanie zwycięzców ogłaszanych corocznie przez Prezydenta Miasta Bełchatowa konkursów o tytuły Dobrodzieja, Wolontariusza Roku i Wolontariusza Juniora Roku. Zanim statuetki powędrowały do wyróżnionych, prezydent Patryk Marjan podziękował nominowanym oraz wyróżnionym za ich trud oraz zaangażowanie w życie i rozwój naszego miasta.
- To nagroda dla osób, które działają społecznie na rzecz Bełchatowa i regionu. Koncert Noworoczny to doskonała okazja do ich wręczenia. Nie tylko możemy radośnie i optymistycznie rozpocząć nowy rok, ale przede wszystkim uhonorować tych, którzy oddają całe serce naszemu miastu. Laureaci często działają w ciszy, poświęcają swój czas i finanse, żeby pomagać innym. Przyznanie zaszczytnych tytułów Dobrodzieja czy Wolontariusza to forma docenienia chęci dzielenia się dobrem naszych Laureatów. Ogromne uznania należą się także wszystkim nominowanym, którzy każdego dnia działają na rzecz naszego miasta i jego mieszkańców - powiedział Patryk Marjan, prezydent Bełchatowa. - A skoro Koncert Noworoczny, to chciałbym złożyć wszystkim bełchatowianom życzenia. Przede wszystkim determinacji do realizowania wszystkich planów oraz zamierzeń. Życzę wszystkiego dobrego i wszelkiej pomyślności -dodał prezydent Marjan.
Wolontariusz 2024 rokuDo tytułu Wolontariusza nominowane zostały cztery osoby, które w ostatnim roku wykazały się wielkim sercem i niesieniem pomocy potrzebującym. Ada Dobrzelak od prawie roku zaangażowała się w pracę w bełchatowskiej „Przystani". Z kolei Wioletta Roczkowska z uśmiechem na twarzy pracowała jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Wśród nominowanych był również ratownik w Sztabie Ratownictwa oraz propagator sportowego i bezpiecznego stylu życia Mariusz Szadkowski. Czwarta nominacja przypadła zaś Januszowi Stasiakowi, który swoją pasją modelarską zaraża młodzież, poza tym angażuje się w realizację cyklicznych wydarzeń patriotycznych i kulturalnych. I to właśnie on ostatecznie został Wolontariuszem 2024 Roku.
- Jestem bardzo zaskoczony tą nagrodą. Czuję też ogromną satysfakcję, tym bardziej, że na tę działalność poświęcam bardzo dużo czasu i energii. A historia i jej propagowanie jest dla mnie niezwykle ważne. Tak zostałem wychowany. Mój tata walczył w Kampanii Wrześniowej, bronił Helu. W mojej rodzinie wszyscy byli wojskowymi. Dlatego też patriotyzm jest dla mnie najważniejszy -powiedział Wolontariusz 2024 Roku Janusz Stasiak.
Wolontariusz Junior 2024 RokuJeśli chodzi o bełchatowską młodzież, która angażuje się w działalność wolontaryjną, to były trzy nominacje. Pierwszą otrzymał Witold Urbaniak, sekretarz w Samorządzie Uczniowskim I LO. Wśród jego działań warto wymienić chociażby pomoc w ramach Banku żywności, sprzątanie lasu oraz udział 12 Drużyny Harcerskiej „TEM" w miejskich wydarzeniach. Z nominacji ucieszyli się też członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przy SP 12. Jedenastu uczniów „Dwunastki" uczestniczyło m.in. w zbiórkach charytatywnych dla domów dziecka czy powodzian. Ostatnią z nominacji otrzymała zaś uczennica III LO Julia Pęciak, która od lat działa jako wolontariusz w Sztabie Ratownictwa, Szlachetnej Paczce czy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ostatecznie tytuł Wolontariusza Juniora powędrował właśnie do Julii.
– Ta nagroda to dla mnie ogromne zaskoczenie. Jako wolontariusz nie oczekiwałam żadnych nagród. Uważam, że w wolontariacie najważniejsze jest to, aby budować mosty między ludźmi. A oprócz tego zobaczyć uśmiech na twarzy człowieka, któremu udało się pomóc – powiedziała Julia Pęciak, Wolontariusz Junior 2024 Roku.
Dobrodziej 2024 RokuW przypadku Dobrodzieja Roku kapituła konkursu zdecydowała, że ten zaszczytny tytuł otrzyma Robert Bogacki – właściciel PTHU „ROBMARK". Firma pana Roberta wspiera finansowo i społecznie wiele imprez. Dofinansowuje m.in. Regionalny Marsz Powstańców Styczniowych 1863 roku, Regionalny marsz na orientację – Borowska Góra czy Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna".
- Staramy się po prostu pomagać. Bo przecież o to chodzi, żeby pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Tym bardziej, że mam takie możliwości. Tytuł Dobrodzieja Roku jest dla mnie olbrzymim wyróżnieniem. Ale też niezwykle miłym zaskoczeniem – powiedział podczas wręczenia tytułu Dobrodzieja 2024 Roku Robert Bogacki.
Przypomnijmy, że laureatów co roku wybiera specjalnie powołana w tym celu Kapituła Konkursowa. Zwycięzcom plebiscytów przysługuje prawo do wykorzystywania logo konkursu, zarówno w codziennej działalności, jak i w kampaniach reklamowych czy materiałach promocyjnych.
Kolędowanie z „Kantylenką" i PospieszalskimiTegoroczny Koncert Noworoczny, podczas którego poznaliśmy Wolontariuszy i Dobrodzieja 2024 roku, był także okazją do wspólnego kolędowania z rodziną Pospieszalskich. W programie koncertu znalazły się autorskie opracowania polskich kolęd, a także kilka utworów skomponowanych przez muzyczną rodzinę. Na scenie MCK PGE Gigantów Mocy mogliśmy posłuchać dwóch pokoleń muzyków, którzy tworzą liczącą 15 osób orkiestrę. Wcześniej w świątecznym repertuarze zaprezentował się zaś bełchatowski chór „Kantylenka" ze Szkoły Podstawowej nr 12 pod batutą Agnieszki Brzezowskiej.
Źródło: UM Bełchatów