Pozwoliła pijanemu mężowi wsiąść za kółko. Mężczyzna miał ponad 2,8 promila i zakaz prowadzenia!

Pozwoliła pijanemu mężowi wsiąść za kółko. Mężczyzna miał ponad 2,8 promila i zakaz prowadzenia!
fot. ilustracyjne

Uniejowscy policjanci podczas kontroli drogowej zatrzymali nietrzeźwego 54-latka z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem. Kobieta za udostępnienie auta osobie bez wymaganych uprawnień oraz pod wpływem alkoholu, otrzymała mandat.

12 marca 2023 roku o godzinie 17:50 funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Uniejowie patrolowali teren miasta. Zauważyli pojazd, którego sposób jazdy wskazywał, że kierujący może być pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali seata. W samochodzie były dwie osoby. Mężczyzna znany policji oraz jego żona. Badanie stanu trzeźwości 54-latka wykazało ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi sprawdzili dane w policyjnym systemie. Kierujący miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. Kobieta za swoje nieodpowiedzialne zachowanie otrzymała mandat.

Pamiętaj o konsekwencjach!

Artykuł 178a kk. § 1. "Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Zgodnie z artykułem 244 kk - osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


[Dopuszczenie do prowadzenia pojazdu wbrew wymaganiom]
Artykuł 96. § 1.kw „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:
1) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
2) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień,

3) do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
4) pojazd do jazdy pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających
dopuszczenie pojazdu do ruchu,

5) pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane
urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,

6) do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze za czyny określone w § 1 pkt 1, 3-6 oraz za nieumyślne dopuszczenie do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę niemającą wymaganych uprawnień podlega dyspozytor pojazdu lub osoba, do której obowiązków należą jego czynności, a jeżeli takiej osoby nie wyznaczono - kierownik jednostki dysponującej pojazdem.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie."

Źródło: KPP Poddębice