Prace Zdzisława Beksińskiego w "Kochanowskim". Licealiści obejrzeli dzieła mistrza i wysłuchali prelekcji o jego życiu [Foto]

Prace Zdzisława Beksińskiego w "Kochanowskim". Licealiści obejrzeli dzieła mistrza i wysłuchali prelekcji o jego życiu [Foto]

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im Jana Kochanowskiego mieli możliwość wysłuchać prelekcji o życiu życiu i twórczości Zdzisława Beksińskiego. W ramach "wędrującej" wystawy, licealiści z bliska mogli tez obejrzeć prace tego multidyscyplinarnego artysty.

Życie i twórczość Zdzisława Beksińskiego fascynują rzesze miłośników sztuki i to od wielu lat. Trudno się dziwić, ten architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta fantastyczny posługujący się też grafiką komputerową jest uznawany za najbardziej cenionego przedstawiciela sztuki współczesnej w Polsce. Przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość od lat budzi podziw, a niektóre prace Beksińskiego już stały się ikonami popkultury.

Tym razem jego twórczości, ale i fascynującego życiorysu mogli dotknąć licealiści z "Kochanowskiego". To właśnie w murach tego liceum zorganizowano objazdową wystawę części prac w ramach projektu "Zdzisław Beksiński w Twojej szkole". Ten ogólnopolski projekt edukacyjny stworzony z myślą o uczniach szkół średnich łączy ze sobą wykład organizowany przez pracowników Fundacji Beksiński przy współpracy z Muzeum Historycznym miasta Sanoka.

- Ta niebanalna forma lekcji o życiu i twórczości jednego z czołowych, współczesnych artystów wprowadza młodych ludzi w świat Mistrza i pokazuje im, że sztuka ukryta na co dzień w muzealnych salach wcale nie musi być nudna. To nie tylko interaktywna forma obcowania z twórczością artysty, ale również możliwość poznania go poprzez wspomnienia prowadzących lekcję przedstawicieli naszej Fundacji, którzy mieli okazję nie tylko współpracować z Mistrzem, ale również znali go prywatnie - mówią o przedsięwzięciu pracownicy.

Możliwość poznania technik wykorzystywanych przez artystę, zgłębienie bogatej symboliki jego metafizycznych dzieł, a także współczesne, cyfrowe interpretacje i aranżacje jego dzieł, mogą stać się inspirującym początkiem artystycznej drogi. Magdalena Pałucha, nauczycielka języka polskiego w II LO podkreśla, że taka prelekcja to też nieoceniona forma przygotowania do egzaminu maturalnego, na którym w części ustnej stawia się przed abiturientami zadania w odniesienie do dzieł kultury i sztuki.

W dwóch lekcjach zorganizowanych w sali gimnastycznej "Kochanowskiego" łącznie wzięło udział kilkuset uczniów.