Najważniejsze wideo w lodzkie

Prawie 40 milionów na rozwój sołectw w Łódzkiem. Już widać efekty

DSC07212_2
fot. Sebastian Sołtyszewski/Tomasz Grala

Nowej Wsi jeszcze cztery lata temu nie było na mapie gm. Drużbice w powiecie bełchatowskim. Dziś młode sołectwo ma już swoją działkę, na której w ekspresowym tempie rośnie murowana świetlica. To jeden z niemal półtora tysiąca projektów realizowanych przez sołectwa w Łódzkiem dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Nowa Wieś 4. rocznicę istnienia świętowała w październiku. Wcześniej 29 domostw należało do sołectwa Rasy, ale część mieszkańców rozbudowującej się wsi była otwarta na zmiany. W pierwszym roku kupili teren na działkę sołecką, przez dwa kolejne stawiali ogrodzenie, a w tym roku, dzięki grantowi „Infrastruktura sołecka na plus" w wysokości 100 tysięcy złotych budują na niej świetlicę. Roboty ruszyły 3 tygodnie temu, a obecnie stoją już mury. Praca wre przez cały tydzień. Panowie murują, a panie dbają, żeby mieli co jeść.

- Wszystko robią nasi mieszkańcy, głównie popołudniami i w weekendy, pozostali wspierają ich m.in. posiłkami, gotujemy im i pieczemy ciasta, żeby mieli siłę do pracy – mówi Anna Kowalczyk, sołtys Nowej Wsi. – Wśród mieszkańców mamy fachowców w wielu dziedzinach, dzięki czemu możemy sami dążyć do spełnienia naszego marzenia, bo to będzie świetlica, z której wszyscy będziemy korzystać. Już budowa to dla nas fajna integracja.

Prace mają się skończyć w tym roku – cel to stan surowy, zamknięty. Mieszkańcy liczą, że w kolejnym roku zdobędą nowe pieniądze na wykończenie i wyposażenie świetlicy. – Będziemy pisać wniosek o kolejny grant, żeby w przyszłym roku zrobić huczne otwarcie – zapowiada pani sołtys.

W tym roku granty na budowę czy remont świetlicy lub na zagospodarowanie terenu wokół niej, otrzymało prawie 140 sołectw w Łódzkiem. Te, które skorzystały z programu „Infrastruktura sołecka na plus" dostały do 100 tysięcy złotych, a te które wzięły udział w konkursie „Świetlica sołecka na plus" – do 200 tysięcy złotych. Razem na ten cel samorząd województwa przeznaczył w 2024 roku 19 mln złotych. Część sołectw, tak jak mieszkańcy Nowej Wsi, jeszcze realizuje inwestycje, a część już zakończyła.

Ostatnie prace trwają m.in. w Rokicinach w powiecie tomaszowskim, gdzie mieszkańcy 100 tys. złotych przeznaczyli na budowę placu zabaw i terenu do rekreacji oraz integracji. Oprócz miejsca zabaw dla dzieci centralnym punktem jest nowy, murowany grill. Sołectwo zadbało też o owady, bo wokół placu powstała łąka kwietna oraz domki dla pszczół.

- Taki pomysł miałam już od bardzo dawna, ale nie było takich dużych pieniędzy, jak teraz, żeby można było taką inwestycję zrealizować – mówi Mariola Żegnałek, od 4. kadencji sołtys Rokicin. 

Zarówno plac, jak i grill swoją premierę będą miały w przyszłym roku, gdy będzie ciepło, a mieszkańcy już myślą o zagospodarowaniu pozostałej części terenu przy świetlicy. – Zaprosimy mieszkańców i zrobimy huczną imprezę – cieszy się pani sołtys i jak zdradza, marzy im się siłownia plenerowa i dalsze utwardzenie ogrodzonej, czyli bezpiecznej dla dzieci, działki.

A sołectwo wie, jak pisać dobre wnioski, bo z pomocy i funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego mieszkańcy korzystali już wcześniej. Za dwa tzw. małe granty kupili profesjonalną zmywarkę oraz kuchnię pięciopalnikową. Swoje dołożyło też miejscowe KGW, które otrzymało dotację na zakup dużej, gastronomicznej patelni. Wszystko jest wykorzystywane, bo oprócz wydarzeń organizowanych przez i dla mieszkańców oraz wydarzeń KGW, odbywają się tutaj prywatne imprezy. – To wszystko się bardzo przydaje – podkreśla Mariola Żegnałek.

Ze swojej świetlicy cieszą się już mieszkańcy sołectwa Brzostek w gm. Przedbórz. 200 tysięcy przeznaczyli na budowę kontenera, w którym znalazły się sala konferencyjna, kuchnia, łazienka i zaplecze gospodarcze. Inwestycję zakończyli również mieszkańcy Rzeczyc w gm. Domaniewice, którzy utwardzili teren wokół swojej świetlicy. Powstały nowe nasadzenia zieleni, pojawiły się też lampa solarna i ławki.

Sołectwom Jeżów w gm. Wola Krzysztoporska oraz Szymanowice w gm. Zduny samorząd województwa pomógł wyremontować ich miejsce spotkań. Teraz mieszkańcy Jeżowa mają nowe łazienki i kuchnię, a mieszkańcy Szymanowic wymienili okna, oświetlenie, naprawili elewację i utwardzili teren wokół domu sołeckiego.

To wszystko było możliwe dzięki tzw. dużym grantom, ale w 2024 roku samorząd województwa przyznał też ponad 1300 małych dotacji – w wysokości 15 tysięcy złotych każdy. Sołectwa przeznaczyły te pieniądze najczęściej na doposażenie swoich świetlic, placów zabaw dla dzieci oraz imprezy integracyjne dla mieszkańców. Tak było m.in. w miejscowości Tatar w gm. Szczerców, gdzie mieszkańcy kupili nowe stoły, ławki i namiot do imprez plenerowych czy w Remiszewie, gdzie została doposażona kuchnia. Nowym sprzętem m.in. szafą chłodniczą i patelnią gazową, mogą się również pochwalić mieszkańcy sołectwa Parzyce (gm. Ozorków), a także mieszańcy Polesia (gm. Wartkowice), którzy mają nowy namiot, grilla, krzesła, a teren utwardzili kostką. Dla nich, jak zresztą dla wielu sołectw, realizacja dotacji to okazja do integracji mieszkańców, bo już w niedzielę, 10 listopada, w swoim domu ludowym organizują piknik „W plenerze spotkajmy się i poznajmy".

Na małe granty w 2024 roku samorząd województwa przeznaczył prawie 20 mln zł, a łącznie na wszystkie dotacje dla sołectw – niemal 40 mln zł.

- Cieszę się, że możemy wspierać mieszkańców całego województwa w realizacji ich pomysłów, a mają ich wiele. To pokazuje, jak chcą zmieniać, rozwijać swoje miejsca zamieszkania – podkreśla Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego. - To bardzo dobrze wydane pieniądze z naszego budżetu, bo są inwestycją w ludzi, w mieszkańców Łódzkiego.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi