Najważniejsze wideo w lodzkie

Przed nami IV Piknik Ekologiczny „Najbardziej EKO jest lokalnie”

ekologia
fot. pixabay

Czwarta edycja Pikniku Ekologicznego "Najbardziej EKO jest lokalnie" zaplanowana została na niedzielę, 11 sierpnia przed Ratuszem przy placu Wolności w Zduńskiej Woli. Warsztaty, zabawy i wystawy zostaną zorganizowane przez Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli oraz partnerów wydarzenia.

Piknik Ekologiczny „Najbardziej EKO jest lokalnie" będzie odbywał się od godz. 15 do godz. 19 na terenie zielonym przy placu Wolności, wokół Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli w niedzielę, 11 sierpnia.

Dla mieszkańców przygotowano kilka stref, w których prowadzone będą warsztaty i pokazy. To strefa warsztatów Edustrefy InPost Greencity, gdzie będzie m.in. wystawa interaktywna, strefa spotkań z eko-edukatorami, strefa warsztatów gier i zabawy w duchu eko. Tematem przewodnim będzie bioróżnorodność i zieleń w mieście.

Warsztaty rozpoczynać się będą od godz. 15. Na początek „Miejska dżungla" – uczestnicy będą tworzyli kolaże i maski dzikich zwierząt, zamieszkujących miejską przestrzeń. Od godz. 16.20 warsztaty „Bioróżnorodność w mieście", gdzie będą ozdabiane bawełniane torby lub amulety z elementów natury. Od godz. 17.40 natomiast warsztaty „Zioła w przestrzeni miejskiej", na których uczestnicy dowiedzą się jakie gatunki roślin można uprawiać na balkonach, tarasach w doniczkach. Tutaj skosztują pysznych lemoniad i stworzą kule do kąpieli.

Będzie także strefa interaktywna, gdzie będą przygotowane łamigłówkami dla dzieci w różnym wieku, m.in.: zobacz i policz linie papilarne drzewa, pokonaj w jak najszybszym czasie miejski labirynt rowerem oraz samochodem, pomóż miejskim sąsiadom w znalezieniu swoich atrybutów;

W Strefie Park Praw Natury przygotowane będą stanowiska i urządzenia wykorzystujące różne zjawiska z różnych dziedzin nauki , pokazujące cuda praw natury. Elementy parku: twarzą w twarz, memory, koło optyczne, Einstein 3 D.

Na miejscu będą obecni tłumacze języka migowego, a także edukatorzy mówiący po polsku, angielsku i ukraińsku. Dla niewidomych będzie przygotowana komunikacja za pomocą kodów NFC oraz audiodeskrypcja oraz elementy strefy oznaczone drukiem wypukłym. Dla seniorów będą przygotowane krzesła z oparciami.

Miejski Dom Kultury zorganizuje sponsorowane przez firmę Borg Automotive SP.z.o.o., warsztaty eko-edukacyjne: warsztaty o warstwach gleby w godz. 15 – 16. Oprócz poznania warstw gleby, badane będą właściwości sorpcyjne piasku i gleby. Na zajęciach wykonany zostanie również deser przedstawiający warstwy gleby, który będzie można zjeść. Warsztat będzie zorganizowany przez Centrum Edukacyjne Atom.

Warsztaty malowania na szkle artystycznym w godz. 17 – 18. Tematem przewodnim będą owady. Warsztat będzie zorganizowany przez Pracownię Szkła Artystycznego „Grala" Natalia Grala – Korzeniowska.

Warsztaty stolarskie w godz. 15 – 19. Dzieci pod opieką instruktora stworzą zabawki z drewna. Nauczą się używać pełnowymiarowych narzędzi stolarskich: piły, wiertarki, młotka. Uczestnicy warsztatów nie muszą mieć żadnych wcześniejszych doświadczeń w pracy z drewnem ani wyjątkowo rozwiniętych zdolności manualnych. Warsztat będzie zorganizowany przez Pracownię „Dzikie dzieci" i poprowadzi go Anna Bera. To absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz technik snycerzem, a także członkini stowarzyszenia współczesnych polskich rzemieślników „Nów. Nowe Rzemiosło". Jest wykładowczynią warszawskiej School of Form SWPS oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zajęcia muzyczne – nauka gry na bębnach od godz. 16 do godz. 18. Uczestnicy nauczą się wydobywać dźwięki, będą wspólnie budować rytm, wchodząc w rytmiczne dialogi. Zajęcia poprowadzi bębniarz z muzycznej rodziny Krzysztof Wawrzyniak. Perkusjonalista, perkusista, muzyk sesyjny, wielbiciel transowych rytmów i świadomego grania, z serca, w harmonii z innymi dźwiękami. Instruktor gry na bębnach, od 12 lat prowadzący Krainę Bębnów. Perkusista na stałe w zespołach The Fancy Note, Bunch of Chairs Orchestra, współpracuje okazjonalnie z Druides, Reagguy.

W godz. 18 – 19 będzie działał punkt wymiany roślin. Można przynieść roślinki, szczepki, albo tak duże rośliny, że nie mieszczą się w mieszkaniu, nawet roślinne akcesoria, ale nie doniczki produkcyjne. Kwiaty można oddać, wymienić i zabrać dla siebie, można też przyjść z pustymi rękami.

Organizatorem pikniku jest Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli, a sponsorem i współorganizatorem Borg Automotive. Ponadto partnerzy pikniku to InPost Green City, Zduńskie Centrum Opału, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Urząd Miasta Zduńska Wola.

Źródło: UM Zduńska Wola