Najważniejsze wideo w lodzkie

Przed nami wernisaż wystawy „Mecenat Interrexów w Łowiczu"

Zrzut-ekranu-2024-06-14-o-17.15.24

Kuria Diecezjalna Łowicka i Muzeum w Łowiczu zapraszają na wystawę ze zbiorów Skarbca Katedry w Łowiczu pt. „Mecenat Interrexów w Łowiczu".

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Ich Ekscelencje Wojciech Tomasz Osial Biskup Administrator Apostolski sede vacante i Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Łowicki Senior.

Jest to już trzecia z cyklu wystaw (2011 Łowiccy Prymasi; 2018 Barok Księstwa Łowickiego) poświęconych sztuce związanej z mecenatem rezydujących w Łowiczu arcybiskupów gnieźnieńskich prymasów Polski. Tym razem wystawa skupia się na tych prymasach, którzy jednocześnie pełnili funkcję Interrexów – zastępowali polskich władców w okresie bezkrólewia. Pokazane zostaną dzieła sztuki malarskiej, złotniczej i tekstylnej, na co dzień przechowywane w katedrze i w skarbcu katedralnym, niedostępnym szerszemu odbiorcy oraz portrety Interrexów udostępnione przez Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie.

Wystawie towarzyszy katalog autorstwa ks. Stanisława Majkuta i Karoliny Stanilewicz, szeroko opisujący działalność, znaczenie i wpływ prymasowskiego mecenatu na kulturę Rzeczypospolitej.

Wernisaż odbędzie się w Muzeum w Łowiczu w czwartek, 27 czerwca 2024 o godz. 17.30. Ekspozycja będzie czynna do 1 września 2024.