Najważniejsze wideo w lodzkie

Przeszli śladem walk wrześniowych w Gminie Zgierz

Przeszli śladem walk wrześniowych w Gminie Zgierz

Po raz siedemnasty młodzież szkolna wyruszyła śladem walk wrześniowych 28 Pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii.

W rajdzie wzięło udział około 100 osób, obok uczniów szkół z Gminy Zgierz, Zgierza i Aleksandrowa Łódzkiego, w rajdzie maszerowali również rodzice z dziećmi ze Szczawina. 

- Dla młodzieży to doskonała okazja, aby poznać fakty i miejsca związane z walkami, jakie toczyły się w pierwszych dniach wojny na terenie gminy Zgierz. Dzięki obecności Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy" z Łodzi to lekcja historii, która zapada w pamięć. Cieszę się, że w tym roku do rajdu przyłączyli się rodzice, którzy pokonali trasę wspólnie ze swoimi dziećmi, uczniami szkoły w Szczawinie – podkreśliła Wójt Wioleta Głowacka. 

Najważniejsze miejsca pamięci na trasie to cmentarz w Białej z mogiłą poległych żołnierzy Wojska Polskiego oraz obelisk w Kęblinach upamiętniający walkę stoczoną z 7 na 8 września 1939 r. przez żołnierzy 28. Pułku Strzelców Kaniowskich z Niemcami w Kęblinach. W rajdzie wzięli udział między innymi członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy", którzy od ponad 20 lat upamiętniają łódzki 28 Pułk, który brał udział w wojnie obronnej 39 r. 

Po raz pierwszy, na zaproszenie Stowarzyszenia „Strzelcy Kaniowscy", w uroczystości na cmentarzu w Białej oraz przy obelisku w Kęblinach wzięła udział wnuczka majora Jerzego Korczewskiego (dowódcy II batalionu 28 PSK), Sara Skelton-Witkowska.

źródło: UG Zgierz