Przewóz odpadów z problemami na drodze ekspresowej S8

1460x616
fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Łodzi

Inspektorzy piotrkowskiego oddziału WITD w Łodzi prowadzili działania kontrolne na drodze S8 w okolicy Tuszyna. W ich czasie zatrzymali do rutynowej kontroli pojazd wykorzystywany przez litewskiego przedsiębiorcę. 

Do czasu otwarcia ładowni pojazdu nic nie wskazywało na nadciągające kłopoty. Kiedy tego dokonano oczom inspektorów ukazały się worki, z których część miała liczne pęknięcia. To z nich właśnie wydostawały się fragmenty używanych płytek obwodów drukowanych, które wstępnie zaklasyfikowano zgodnie z przepisami unijnymi jako odpad GC020 „złom elektroniczny i odzyskane podzespoły elektroniczne". 

- W tej sytuacji o wsparcie poproszono pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy potwierdzili tą typologię. W przypadku transportu odpadów obowiązujące w Unii Europejskiej i w Polsce przepisy wymagają zastosowania specjalnych warunków przewozu. W tym wypadku pojazd nie był w sposób prawidłowy oznakowany, kierowca nie został wyposażony w wymagane dokumenty a przewoźnik nie został zarejestrowany w rejestrze BDO - czytamy w komunikacie WITD. - Wszystko to spowodowało, że wobec kontrolowanego przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne ukierunkowane na nałożenie wysokiej kary pieniężnej. Pojazd z ładunkiem skierowano zaś na parking strzeżony do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.