Najważniejsze wideo w lodzkie

Radomsko: Powstanie obwodnica miasta. Decyzja z podpisem ministra infrastruktury

Radomsko: Powstanie obwodnica miasta. Decyzja z podpisem  ministera infrastruktury
D.Klimczak/Facebook

W obecności przedstawicieli władz naszego powiatu i regionu: wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Łódzkiego Magdaleny Spólnickiej, Starosty Radomszczańskiego Łukasza Więcka oraz Członka Zarządu Powiatu Wojciecha Ślusarczyka Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak 19 grudnia podpisał plan inwestycyjny, który zabezpiecza 440 mln zł na budowę, a konkretnie – na dokończenie pełnej obwodnicy Radomska, czyli budowę trzech brakujących odcinków, które domkną pierścień wokół Radomska oraz przebudowę mostu przez rzekę Wartę.

W piątek, 20 grudnia w Starostwie Powiatowym w Radomsku odbyła się konferencja prasowa poświęcona kluczowym inwestycjom planowanym w powiecie radomszczańskim.

W konferencji uczestniczyli: Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Magdalena Spólnicka, Starosta Radomszczański Łukasz Więcek oraz Członkowie Zarządu Powiatu: Renata Kosela i Wojciech Ślusarczyk, a także Przewodniczący Rady Miejskiej Radomska Rafał Dębski.

- Domknięcie pierścienia obwodnicy pozwala wyprowadzić ciężki ruch z Radomska. To jedna z kluczowych, a może i najważniejsza inwestycja drogowa ostatnich lat. Cieszą się z tego nie tylko kierowcy, którzy muszą teraz przebijać się przez miasto, ale i mieszkańcy Radomska, którzy w sposób bolesny doświadczają wieloletniego rozjeżdżania przez ciężarówki centrum naszego miasta– mówiła Magdalena Spólnicka.

Jak informowała Magdalena Spólnicka, podpisany w tym tygodniu plan inwestycyjny pozwala na ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy już dziś (20 grudnia). Z końcem stycznia 2025 r. powinien być wyłoniony wykonawca inwestycji w systemie ,,projektuj i buduj". Kilka miesięcy później będzie można przystąpić do sporządzania projektu.

Według planu inwestycja ma trwać 4 – 5 lat, maksymalną datę zakończenia wyznaczono na 2030 rok.

Wizyta przedstawicieli władz naszego powiatu w Ministerstwie Infrastruktury zaowocowała także szansą na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 42, łączącej Radomsko z Przedborzem.

- Stan bezpieczeństwa na tej drodze od lat spędza sen z powiek kilku samorządom położonym przy tej drodze. Jest cały szereg miejsc, w których dochodzi do wypadków, w tym wielu śmiertelnych -informował Członek Zarządu powiatu Wojciech Ślusarczyk. - Samorządy Masłowic, Kodręba, czy Przedborza od lat walczyły, żeby przy tej drodze postawały nowe chodniki, doświetlone przejścia dla pieszych, aby zminimalizować niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Pan minister Klimczak obiecał, że być może jeszcze w lutym osobiście przyjedzie na teren powiatu, celem omówienia szczegółów związanych z obwodnicą, ale również – mam nadzieję – będziemy rozmawiać, przy współudziale samorządów gminnych, o drodze krajowej 42. Dokumenty zapotrzebowania ze strony poszczególnych gmin zostały już złożone w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Minister Klimczak zaprosił do współpracy Generalnego Dyrektora GDDKiA oraz dyrektora oddziału łódzkiego. Dyrekcja analizuje te materiały. Mam nadzieję, że po okresie stagnacji w kwestiach związanych z drogami krajowymi na naszym terenie, w tej chwili rzeczywiście jest światło w tunelu. 

Jak podczas konferencji podkreślał Starosta Łukasz Więcek, Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak Klimczak z dużym zaangażowaniem podchodzi do potrzeby rozwiązania problemów komunikacyjnych na terenie naszego powiatu. Oprócz konieczności budowy obwodnicy podczas czwartkowej wizyty w Warszawie mówiono także m. in. o przebudowie ul. Brzeźnickiej, dokończeniu prac na ulicy Narutowicza oraz w Gomunicach, a także o inwestycjach kolejowych, a zwłaszcza o możliwości pozyskania funduszy na budowę wiaduktu kolejowego na ulicy Kraszewskiego w Radomsku. 

- Wiadukt nad torami na ul. Kraszewskiego z pewnością rozładowałby korki powodowane obecnie bardzo częstym zamykaniem przejazdu kolejowego -podkreśla Starosta Łukasz Więcek.

Tematem rozmów w Ministerstwie Infrastruktury były także plany zmian w kształceniu zawodowym, w tym tworzenia tzw. klas patronackich. W przypadku szkół w Radomsku brane pod uwagę jest utworzenie klasy kolejowej, ponieważ zdaniem ekspertów są potrzeby kształcenia fachowców związanych z branżą transportu.

- Jako władze powiatu czujemy się odpowiedzialni za współpracę z Rządem, Sejmikiem i władzami miast i gmin w zakresie wszystkich tematów związanych z komunikacją na terenie powiatu  podsumował Starosta Więcek, podkreślając, że kompleksowe rozwiązywanie problemów związanych z komunikacją i transportem przyspieszy inwestycje i ułatwi pozyskiwanie środków.
Wklej tutaj kod osadzenia...

Źródło: Powiat Radomszczański