Rocznica egzekucji karsznickich kolejarzy. W niedzielę uroczystości upamiętniające

Rocznica egzekucji karsznickich kolejarzy. W niedzielę uroczystości upamiętniające
fot. UM Zduńska Wola

Uroczystości upamiętniające karsznickich kolejarzy odbędą się w niedzielę, 25 lutego. To 80. rocznica stracenia przez Niemców Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli.

Obchody 80. rocznicy egzekucji karsznickich kolejarzy rozpoczną się o godz. 10 od mszy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli Karsznicach. Następnie uczestnicy przejdą na uroczystość przy pomniku poświęconym żołnierzom podziemnej Armii Krajowej. Tam o godz. 11 zaplanowano przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów. O godz. 11.30 zapalone zostaną znicze na grobach żołnierzy AK na cmentarzu przy ul. Stanisława Staszica.

Uroczystości upamiętnią Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Syllę, którzy 25 lutego 1944 roku zostali straceni przez Niemców na terenie Lokomotywowni. Powieszono ich za działalność dywersyjną, jaką prowadzili na linii kolejowej.

Karszniczanie spotkają się w niedzielę przy pomniku na placu Zwycięstwa w Karsznicach, by przypomnieć o bohaterach i ich losach. Dodatkowo mieszkańcy chcą zapalić znicze na grobach działających w organizacjach podziemia w czasie II wojny światowej, którzy spoczęli na miejscowym cmentarzu.

Źródło: UM Zduńska Wola