W ich domach każde dziecko zasypia bez lęku. Tutaj jest miłość, zrozumienie i zaufanie.
24 rodziny zastępcze oraz te prowadzące rodzinne domy dziecka z całego województwa,odebrały dziś wyjątkowe wyróżnienia- statuetki Aniołów. Osoby opiekujące się dziećmi , które znalazły się w trudnej sytuacji, na co dzień nie noszą aureoli, ale podają ciepłe kakao, poprawiają kołdrę i opowiadają przed snem bajki ze szczęśliwym zakończeniem.
Wojewódzkie Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 2025, które odbyły się w łódzkim Orientarium były okazją do podziękowań dla ponad 2 700 rodzin zastępczych i 65 prowadzących rodzinne domy dziecka w łódzkiem. Ofiarowują one bezpieczeństwo przeszło 4 tysiącom dzieci z naszego regionu. Podczas uroczystości wręczone zostały statuetki Aniołów wykonane przez Zakład Aktywności Zawodowej w Wieruszowie. To wyróżnienia za troskę, ciepło i codzienną obecność, za wychowanie, które daje dzieciom siłę i nadzieję, za dom pełen miłości dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
-Rodziny zastępcze, tworzą naprawdę wyjątkowi ludzie- podkreślił Artur Ostrowski, członek Zarządu Województwa Łódzkiego - i dodał - Widać to, najlepiej po dzieciach- radosnych, otoczonych troską. Dzisiejsze spotkanie, to nie tylko wyraz wdzięczności, ale też okazja , by złożyć paniom życzenia z okazji nadchodzącego Dnia Matki. Bądźcie szczęśliwe -powiedział z uśmiechem.
- Dla nas dzisiejsza nagroda, to wyjątkowe wyróżnienie i wzruszenie – powiedziała wyróżniona zastępcza mama, pani Maja - i dodała – jednak największą nagrodą są dla nas uśmiechy dzieci i świadomość, że swoją pracę robimy dobrze.
W spotkaniu z rodzinami uczestniczyła także Małgorzata Grabarczyk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, która wyraziła szacunek dla ich codziennego zaangażowania i odpowiedzialności, jaką podejmują tworząc dzieciom bezpieczne i kochające domy.
Podczas uroczystości rozstrzygnięty został także konkurs dla dzieci z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka „Łódzkie na Madagaskarze". Nagrodzonych zostało 42 dzieci, które przygotowały prace plastyczne i literackie.
Dzisiejsza uroczystość jest także głośnym zaproszeniem, by kolejni dorośli zamienili swoje cztery ściany w azyl, bo gdzieś obok, małe dłonie wciąż tęsknią za ciepłem prawdziwego domu. Warto podkreślić, że dzieci trafiają do rodzin zastępczych w sytuacji, kiedy biologiczni rodzice nie są w stanie ich wychowywać. Jeśli czujemy, że możemy to zrobić, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Tam umówimy się na spotkanie informacyjne. Rodziną zastępczą nie musi być małżeństwo. Tej misji może także oddać się osoba samotna. Zawodowe rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenie.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego