Szpital w Skierniewicach rozpoczyna budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego za ponad 23 mln zł. Nowoczesna placówka wyposażona będzie w innowacyjne urządzenia medyczne, m.in. w mobilne roboty rehabilitacyjne. W poniedziałek (28 lipca) podpisana została umowa z wykonawcą robót.
- Nowy Zakład opiekuńczo - leczniczy to tylko kolejny punkt na mapie medycznej naszego województwa, ale dowód na to, że potrafimy zadbać o tych, którzy najbardziej tego potrzebują. W tym miejscu wsparcie, profesjonalną pomoc i spokój znajdą osoby starsze, chore i niesamodzielne – podkreślił Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Koszt całej inwestycji to ponad 23 miliony złotych, z czego niemal 19,5 miliona złotych pochodzi z dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, zaś 4 mln zł przekazano z budżetu Województwa Łódzkiego.
- Zakład opiekuńczo-leczniczy to odpowiedź na realne potrzeby pacjentów naszego regionu. Skierniewice to 45 tys. miasto, w którym ponad 26 proc. mieszkańców jest w wieku poprodukcyjnym -podkreśliła lek. Małgorzata Terlecka - Maciejewska, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej szpitala w Skierniewicach.
Nowy ZOL to komfortowe warunki leczenia i rehabilitacji, profesjonalna opieka specjalistów, kompleksowa pomoc dla seniorów, osób przewlekle chorych, pacjentów z demencją oraz po udarach i operacjach.
Nowoczesna placówka wyposażona zostanie w innowacyjne urządzenia medyczne, m.in. w mobilne roboty rehabilitacyjne. Będzie tutaj sprzęt diagnostyczny oraz narzędzia wspierające codzienną opiekę. Budowa ZOL-u zakończy w czerwcu 2026 roku. Obecnie w szpitalu w Skierniewicach nie ma takiego oddziału.
- Dzisiaj podpisujemy umowy, które pozwolą uruchomić proces budowy ZOL-u – zaznaczył Michał Banaś, prezes Inwestycji Medycznych Łódzkiego.
Budynek będzie parterowy, w kształcie przypominającym literę L. Oddział zostanie wyposażony w 34 łóżka. Dla pacjentów przeznaczonych zostanie 17 pokoi dwuosobowych, jeden jednoosobowy dla osoby niepełnosprawnej oraz specjalna sala izolacyjna dla pacjentów zakaźnych. Każdy pokój będzie posiadał własną łazienkę, co zapewni komfort i prywatność. Ponadto, w nowej placówce zostaną stworzone pomieszczenia do rehabilitacji, terapii zajęciowej, psychoterapii oraz gabinety lekarskie i zabiegowe. Wydzielone będą również przestrzenie socjalne, w tym sale pobytu dziennego, kuchnia oddziałowa oraz pokój rekreacyjny, gdzie pacjenci i odwiedzający będą mogli odpocząć.
Zródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego