Najważniejsze wideo w lodzkie

Rycerze, zamki i bitwy, czyli średniowieczna uczta w Strońsku

knight-1421358_1280
fot. pixabay

W malowniczym Strońsku po raz trzynasty odbędzie się festiwal, który przeniesie nas w czasy rycerzy, zamków i bitew. 3 i 4 kolejna edycja „W Grodzie Mściwoja – Strońsko na osi czasu".

Już po raz trzynasty Strońsko stanie się areną niezwykłego wydarzenia, które przeniesie nas w czasy średniowiecza. W dniach 3 i 4 sierpnia, podczas mini festiwalu historycznego „W Grodzie Mściwoja – Strońsko na osi czasu", miejscowość ponownie ożyje duchami przeszłości, przywołując na myśl bogate i pełne pasji dzieje tej okolicy.

Historia Strońska sięga średniowiecznych początków, kiedy to comes Mściwoj z rodu Pobogów, fundator miejscowej świątyni i właściciel okolicznych wsi, wniósł znaczący wkład w rozwój tej ziemi. To właśnie jemu dedykowany jest ten festiwal, który co roku przyciąga miłośników historii, pasjonatów rekonstrukcji i rodziny szukające nietuzinkowej rozrywki.

W malowniczym parku, usytuowanym na wysokim brzegu Warty i u stóp XIII-wiecznego, romańskiego kościoła, powstanie rycerska wioska tętniąca życiem. Wojowie, rycerze, damy dworu oraz rzemieślnicy zaprezentują swoje umiejętności, przenosząc uczestników w czasy pełne honoru, odwagi i dworskich obyczajów. Na odwiedzających czeka bogaty program artystyczny, pełen pokazów, tańców, śpiewów i zabaw, który odda ducha epoki.



Jednym z głównych punktów festiwalu będą turnieje, w których rycerze i wojowie zmierzą się w szrankach, demonstrując swoje mistrzowskie umiejętności w walce na miecze i kopie. Dla wielu gości sobotni wieczór będzie kulminacją emocji – inscenizacja zdobycia grodu to widowisko, które co roku przyciąga tłumy i zapiera dech w piersiach. Spektakl ten, pełen dramatyzmu i dynamicznych scen, przeniesie nas w sam środek średniowiecznej bitwy.

Nie tylko rycerskie zmagania będą atrakcją tego weekendu. Festiwal to także okazja do skosztowania lokalnych przysmaków, które zadowolą podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Na stoiskach znajdziemy tradycyjne potrawy przygotowane według dawnych receptur, które przybliżą nam smaki średniowiecznej kuchni.

Dla tych, którzy szukają duchowej uczty, festiwal przygotował występy lokalnych artystów oraz koncert gwiazdy wieczoru – zespołu „Żmij", którego muzyka wprowadzi nas w klimat minionych wieków. Pierwszy dzień zakończy się zapierającym dech w piersiach pokazem ognia, który na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli