Sabotaż pozbawił Radomsko energii, do akcji ruszyli Terytorialsi uruchamiając wielki agregat! Zobacz, jak wyglądały ćwiczenia

Sabotaż pozbawił Radomsko energii, do akcji ruszyli Terytorialsi uruchamiając wielki agregat! Zobacz, jak wyglądały ćwiczenia
UM Radomsko

W wyniku sabotażu zostały uszkodzone stacje transformatorowe, co spowodowało, że część miasta została pozbawiona prądu. Prezydent Miasta Radomska poprzez starostę zawnioskował o wsparcie Sił Zbrojnych i zabezpieczenie dostawy energii elektrycznej poprzez uruchomienie agregatu prądotwórczego KEP900 (Kontenerowa Elektrownia Polowa). Elementy tego systemu zostały dostarczone do miasta i podłączone pod stację zasilającą – to scenariusz dzisiejszych ćwiczeń 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej we współpracy z piotrkowskim rejonem PGE.

Dzisiejsza akcja „Przyjazna energia 2022" przy stacji transformatorowej w okolicach kompleksu AQUARA i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 odbyła się w ramach cyklu ćwiczeń WOT prowadzonych w całym kraju.

- Celem ćwiczeń jest doskonalenie współpracy pomiędzy brygadami WOT, a podmiotami zarządzającymi infrastrukturą energetyczną w kraju. W naszym przypadku jest to PGE, z którą mamy podpisane porozumienie. Na mocy porozumienia będziemy realizować szereg ćwiczeń i rekonesansów, celem przygotowania się do dostarczenia energii i zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych – wyjaśnia zastępca dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Marcin Markiewicz.

Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP900 o mocy do 900 kW w przeciążeniu do 1 MW składa się z 4 kontenerów – dwa z nich to agregaty o mocy 250 kW a jeden o mocy 400 kW oraz agregat techniczny. Do Radomska na ćwiczenia został dostarczony jeden element o mocy 250 kW, który może pracować dwa dni bez tankowania. Waga takiego kontenera wraz z paliwem dochodzi do 14,5 tony. Obsługę takiego urządzenia stanowi kierowca i dwóch operatorów.

- Samo przewiezienie agregatu na miejsce nie stanowi większego problemu, natomiast jego bezpieczne podłączenie i uruchomienie wymaga współdziałania z Pogotowiem Energetycznym - zaznacza ppłk. Marcin Markiewicz.

W Polsce dość często dochodzi do awarii prądu, najczęściej na skutek działań atmosferycznych (wichury, oblodzenia), które powodują zerwanie linii zasilających.

- Co pewien czas zdarzają się stany nadzwyczajne i wówczas potrzebujemy pomocy. Pamiętamy dobrze sytuację z 2017 roku, kiedy ogromne opady mokrego śniegu pozbawiły energii ogromny obszar Radomska i okolic. Poszukiwaliśmy wtedy takich agregatów i skorzystaliśmy z pomocy innych oddziałów z kraju – mówi Piotr Masiarek Dyrektor Rejonu Piotrkowskiego PGE Dystrybucja. - Zawiązana współpraca z wojskiem jest niesamowicie cenna właśnie dlatego, aby w przyszłości móc poradzić sobie z podobnymi sytuacjami, za co dziękujemy – dodaje.

Jak podkreślają wojskowi, działania jak te prowadzone w Radomsku są niezwykle cenne także z powodu panującego za naszą wschodnią granicą konfliktu zbrojnego, gdzie całe miasta pozbawiane są dostaw prądu. 

- Jako wojsko jesteśmy przygotowani do realizacji zadań przewidzianych dla sił zbrojnych – zaznacza ppłk. Markiewicz.

Po ćwiczeniach praktycznych w PSP 6 odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Przyjazna energia 2022", podczas której omówiono wspólnie podejmowanie działania dla ochrony energetycznej rejonu.