Najważniejsze wideo w lodzkie
 
Dożynki Województwa Łódzkiego 2025

Dożynki Województwa Łódzkiego 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo315 204 wyświetlenia
 
Kolory Polski w Lisowicach

Kolory Polski w Lisowicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo18 896 wyświetlenia
 
Takiego wideo jeszcze nie widzieliście. Obejrzyjcie do końca

Takiego wideo jeszcze nie widzieliście. Obejrzyjcie do końca

Liczba osób, które zobaczyły to wideo106 727 wyświetlenia
 
Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo132 004 wyświetlenia
 
Budynek stacji kolejowej w Rawie Mazowieckiej zostanie zmodernizowany

Budynek stacji kolejowej w Rawie Mazowieckiej zostanie zmodernizowany

Liczba osób, które zobaczyły to wideo36 469 wyświetlenia
 
Pożar gazociągu w Gałkowie Dużym

Pożar gazociągu w Gałkowie Dużym

Liczba osób, które zobaczyły to wideo143 316 wyświetlenia
 
Briefing prasowy Mariusza Błaszczaka w Skierniewicach

Briefing prasowy Mariusza Błaszczaka w Skierniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo53 539 wyświetlenia
 
Kolejna Majówka w Wilkowicach przeszła do historii

Kolejna Majówka w Wilkowicach przeszła do historii

Liczba osób, które zobaczyły to wideo35 293 wyświetlenia
 
Piknik “Od Chrobrego do dzisiaj - ponad 1000 powodów do dumy”

Piknik “Od Chrobrego do dzisiaj - ponad 1000 powodów do dumy”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo74 156 wyświetlenia
 
Kolejny kandydat na Prezydenta RP odwiedził nasz region

Kolejny kandydat na Prezydenta RP odwiedził nasz region

Liczba osób, które zobaczyły to wideo91 859 wyświetlenia
 
Niektóre oddziały w rawskim szpitalu zostaną zamknięte?

Niektóre oddziały w rawskim szpitalu zostaną zamknięte?

Liczba osób, które zobaczyły to wideo67 539 wyświetlenia
 
Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich zachęca do odwiedzin

Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich zachęca do odwiedzin

Liczba osób, które zobaczyły to wideo87 708 wyświetlenia
 
Część artystyczna i Piknik Strażacki z okazji 100-lecia OSP Rogów

Część artystyczna i Piknik Strażacki z okazji 100-lecia OSP Rogów

Liczba osób, które zobaczyły to wideo45 465 wyświetlenia
 
Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie ma już 100 lat

Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie ma już 100 lat

Liczba osób, które zobaczyły to wideo48 616 wyświetlenia
 
Szymon Hołownia z wizytą w Brzezinach

Szymon Hołownia z wizytą w Brzezinach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo68 458 wyświetlenia
 
Mieszkańcy powiatu brzezińskiego uczcili Święto Flagi

Mieszkańcy powiatu brzezińskiego uczcili Święto Flagi

Liczba osób, które zobaczyły to wideo31 212 wyświetlenia
 
Oczyszczalnia ścieków w Kurzeszynie oficjalnie otwarta

Oczyszczalnia ścieków w Kurzeszynie oficjalnie otwarta

Liczba osób, które zobaczyły to wideo45 599 wyświetlenia
 
W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo174 312 wyświetlenia
 
Wpadli z ponad kilogramem narkotyków

Wpadli z ponad kilogramem narkotyków

Liczba osób, które zobaczyły to wideo56 900 wyświetlenia
 
W Lisowicach odbyła się kolejna “Bitwa o plażę”

W Lisowicach odbyła się kolejna “Bitwa o plażę”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo40 439 wyświetlenia
 
Inscenizacja Drogi Krzyżowej w Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie

Inscenizacja Drogi Krzyżowej w Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo48 365 wyświetlenia
 
Spotkanie Wielkanocne w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej

Spotkanie Wielkanocne w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo22 570 wyświetlenia
 
Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Brzezinach

Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Brzezinach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo40 880 wyświetlenia
 
Karol Nawrocki spotkał się z mieszkańcami Brzezin

Karol Nawrocki spotkał się z mieszkańcami Brzezin

Liczba osób, które zobaczyły to wideo40 883 wyświetlenia

Ruszył cykl spotkań „Aktywnie na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego"

transformacje_warsztaty-6470

Przyszłość Bełchatowa oraz całego regionu po transformacji energetycznej były głównym tematem spotkania, jakie odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Udział w warsztatach zorganizowanych przez Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz prezydent Bełchatowa Mariolę Czechowską, udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządów naszego regionu oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

- Dziękuję wszystkim Państwu za przyjęcie naszego zaproszenia do rozmów na niezwykle ważny dziś dla naszego regionu temat, czyli transformacji energetycznej. To pierwsze spotkanie z cyklu „Aktywnie na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego". Jestem przekonana, że wspólnie uda nam się wypracować najlepsze rozwiązania dla całego regionu – powiedziała prezydent Mariola Czechowska.

Prace nad jednym z najważniejszych dla Bełchatowa oraz całego regionu dokumentem - Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego - są mocno zaawansowane. Jego przygotowanie jest bowiem warunkiem koniecznym do sięgnięcia po unijne wsparcie, m.in. z Mechanizmu i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Mowa o niebagatelnej kwocie, bo o ponad 330 mln euro. Dzisiejsze spotkanie w Bełchatowie to część trwających właśnie prac.

We wprowadzeniu do warsztatów, w których uczestniczyli m.in. prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz, Prezes Zarządu Bełchatowsko - Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego Dariusz Stępczyński, podkreślono, że transformacja energetyczna tak naprawdę rozpoczęła się już kilkadziesiąt lat temu, a teraz wchodzimy w jej decydującą fazę. 

- To część rewolucji technologicznej, która dzieje się na naszych oczach. Prędzej czy później Elektrownia Bełchatów, podobnie jak wiele innych elektrowni spalających węgiel, zacznie wygaszać swoją działalność. Już teraz musimy się do tego dobrze przygotować. Potrzebna jest wizja na to, w jakim kierunku rozwijać się "po węglu", jak stworzyć nowe miejsca pracy, jak dać mieszkańcom szansę na dobre życie. Chodzi przecież o duży region, obejmujący 35 gmin, w tym wszystkie z powiatu bełchatowskiego i pajęczańskiego oraz pojedyncze z powiatów okolicznych – mówił Maciej Kozakiewicz, Dyrektor Departamentu Doradztwa ds. Transformacji Niskoemisyjnej ŁARR i Pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego. - Ważne jest to, żebyśmy uruchomili proces współpracy i dzisiejsze warsztaty właśnie temu celowi mają służyć. Musimy mieć świadomość, że jeśli będziemy się koncentrowali wyłącznie na dzisiejszych wyzwaniach, których jest multum, a nie będziemy widzieli perspektywy długoterminowej, to może się okazać, że tak naprawdę nie skorzystamy z tych „pięciu minut", które dla Bełchatowa i całego regionu bełchatowskiego teraz się pojawiły – dodał dyrektor Kozakiewicz.

W podobnym tonie o konieczności współpracy mówiła Anna Szymańska z Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego. 

- Musimy wykorzystać potencjał rejonów pokopalnianych. Kluczowy będzie z pewnością sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstwa (MŚP). PGE to największy pracodawca w regionie, który zatrudnia – jeśli wliczymy elektrownię, kopalnię i spółki zależne – ponad 13 tys. osób. Wiadomo, że będzie tam naturalny proces odejść, ale część pracowników, tych najmłodszych, musi się przebranżowić. Szukamy nadziei na rozwój regionu przede wszystkim w odnawialnych źródłach energii, bo to pozwala wykorzystać potencjał kadry, którą mamy. To są naprawdę wysokiej klasy specjaliści. Działania w tym kierunku już są prowadzone, jednym z nich jest chociażby powstanie Centrum Rozwoju Kompetencji w Rogowcu. – mówiła Anna Szymańska. – Cały region bełchatowski w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego został uznany za obszar strategicznej interwencji. Obecnie prowadzone są działania związane z poprawą dostępności kolejowej, co z pewnością posłuży rozwojowi i dywersyfikacji gospodarki, m.in. w kierunku rozwoju logistyki. To także potencjał dla rozwijania turystyki i przemysłu czasu wolnego. Niezwykle ważne będzie także wspieranie rozwoju cyfryzacji. Już dziś musimy szukać pomysłu na rozwój tego terenu. Wszystkim naszym działaniom powinien przyświecać cel stworzenia wykfalifikowanego, świadomego i aktywnie włączonego społeczeństwa – dodała.

W części warsztatowej spotkania, którą poprowadził Maciej Szczepańczyk z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, uczestnicy pracowali w trzech panelach tematycznych: „Kreujemy wizję REGIONU #2040 po transformacji Obszaru Nowej Energii", „Nasz potencjał a nasze wyzwania – projekty gminne #2035" oraz „Łączy NAS Energia, czyli strategiczne projekty gminne szansą na rozwój". Chodziło przede wszystkim o pobudzenie współpracy między miastami, gminami oraz pozostałymi partnerami, co z kolei skutkować powinno wypracowaniu wspólnych projektów i zadań, jakie mogłyby być finansowane z unijnego funduszu.

Źródło: UM Bełchatów