Sieradzkie Wrota Czasu. Przenieś się w czasie

aktualnosci_511342740d9b8cccf813299ad04c9fed_view2
fot. UM Sieradz

Gdzie narodziła się Rzeczypospolita? Jak o higienę dbał rycerz? Co jadano i pito w średniowieczu? Czy dawni wojacy zawsze trzymali się kodeksu honorowego i jakie sekrety archeologiczne skrywa sieradzkie wzgórze zamkowe? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać już w najbliższą niedzielę, 29 maja, podczas Sieradzkich Wrót Czasu

- Wydarzenia, które przygotowaliśmy w tym roku jeszcze bardziej opierają się na przebogatej historii Sieradza. Warto zwrócić uwagę, że będziemy pokazywać nie tylko tę „wielką" historię odwołującą się do wydarzeń, które wszyscy znamy, ale pokażemy również nieco inne aspekty historii, odwołujące się do życia codziennego, począwszy od higieny rycerzy, poprzez pracę rzemieślników a skończywszy na aspektach kulinarnych.
Warto również zwrócić uwagę, że po raz pierwszy będzie można odbyć wycieczkę po wzgórzu zamkowym w towarzystwie archeologa - tłumaczy Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Sieradzkie Wrota Czasu w tym roku zorganizowane zostaną przy współudziale Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. - Bardzo nas to cieszy, że będziemy odpowiedzialni za przygotowanie tego wydarzenia. Przygotowywaliśmy się do tego długo i chcemy pokazać przede wszystkim długą i bogatą historię Sieradza, a ilość przygotowanych atrakcji jest taka, że niezależnie od wieku każdy, kto w niedzielę przyjdzie na wzgórze zamkowe znajdzie coś dla siebie - podkreśla Stanisław Muszyński, namiestnik Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej.

- W tym roku odwoływać się będziemy nie tylko do średniowiecza ale również do XVI i XVII w. Przedstawimy między innymi pokaz musztry paradnej załogi sieradzkiego zamku z tego okresu ale również odtworzymy, jakie były relacje pomiędzy mieszkańcami XVII-wiecznego Sieradza a wojskiem, środowiskiem przestępczym czy zuchwałą szlachtą z XVII w. - wyjaśnia Michał Szymańska, kanclerz Bractwa.

Źródło: UM Sieradz