Najważniejsze wideo w lodzkie

Skąd pochodzi mleko, jak rodzi się krowa, czy kogut jest potrzebny, by powstało jajko? Za nami nietypowe zajęcia 
w szkole i przedszkolu

Dziaamy-i-wspieramy---zajecia-edukacyjne-w-eczyc-y-SP3-_20240614-150751_1

13 lipca w Szkole Podstawowej nr 3, a kilka dni wcześniej w Przedszkolu 
nr 2 w Łęczycy dzieci miały możliwość uczestniczenia w wyjątkowych zajęciach związanych z pochodzeniem i znaczeniem jaj, mięsa i nabiału w żywieniu. Poznały także sekrety z życia zwierząt gospodarskich oraz dbałości o ich dobrostan. Wszystko to podczas nietypowych lekcji prowadzonych przez pracowników firmy De Heus.

Prawidłowe żywienie wpływa na zdrowie i rozwój człowieka, a także na dobre samopoczucie. Jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Dlatego firma De Heus, która działa w łańcuchu produkcji żywności czuje się współodpowiedzialna za zdrowe i bezpieczne produkty, pojawiające się na talerzach milionów konsumentów i chce zwiększać świadomość żywieniową najmłodszych. 

- Ponad 30-letnie doświadczenie oraz troska o kolejne pokolenia sprawiają, że chcemy dzielić się naszą wiedzą. Chcemy zwiększać świadomość żywieniową, dlatego przeprowadzamy zajęcia dla dzieci i uczymy je o zdrowym odżywianiu oraz o roli nabiału, jajek i mięsa. Edukujemy także poprzez nietypowe warsztaty 
z eksperymentami, wizyty w gospodarstwach hodowlanych, poprzez stronę internetową dedykowaną dla dzieci, a już wkrótce poprzez wyjątkowy komiks - mówi Karolina Pietrzko, koordynator programu Działamy 
i wspieramy.

Oczywiście niezwykle istotne są także dobre nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna, dlatego elementy te połączyli pracownicy De Heus.

W łęczyckiej szkole o wpływie mleka i jaj na rozwój organizmu opowiadali Dariusz Adrjan oraz Łukasz Grodzki z firmy De Heus, a w Przedszkolu Paulina Świątczak i Przemysław Przybylak. Pracownicy De Heus poza organizacją nietypowych lekcji, przeprowadzili także zabawy sportowe. Nie zabrakło uśmiechów, nie tylko dzieci, ale i prowadzących. Bo jak tu nie uśmiechać, się, kiedy wokół tyle zaangażowanych, zapatrzonych i zasłuchanych dzieci z listą niekończących sie pytań. 

Jak rodzi się krowa, czy kogut jest potrzebny, by powstało jajko, co jedzą świnki, jak tworzy się mleko, gdzie mieszkają świnki – to tylko kilka pytań, jakie padły ze strony dzieci. 

- Chcemy, by dzieci zrozumiały, skąd pochodzi ich jedzenie, zwł. nabiał i jaja oraz jakie procesy są 
z tym związane. Dzięki naszym warsztatom uczniowie mogli zobaczyć, jak ważna jest praca rolników i hodowców. Zajrzeliśmy także na fermę krów mlecznych, trzody chlewnej i niosek – mówi Łukasz Grodzki, De Heus. 

Wierzymy, że taka edukacja jest kluczowa dla kształtowania świadomego podejścia do żywności, dlatego z satysfakcją i wielką radością działamy dalej – dodaje.

Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane prezentami, a organizatorzy uśmiechami i brawami. 

Działamy i wspieramy

Niecodzienne lekcje zostały przeprowadzone w ramach programu prospołecznego Działamy i wspieramy. 

Program Działamy i wspieramy składa się z dwóch modułów. W jednym realizowane są projekty edukacyjno-rozwojowe, w ramach których pracownicy De Heus wspólnie ze społecznościami lokalnymi stworzyli m.in. sensoryczną wiejską zagrodę, ogrody doświadczeń, nowoczesne laboratorium Food Power, strefy aktywności, place manewrowe, miasteczka ruchu rowerowego. Drugi moduł to zajęcia edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania z podkreśleniem roli nabiału, jaj oraz mięsa, jakie odbywają się w całej Polsce. 

W Łęczycy, w ramach programu powstał plac zabaw pry ulicy Dworcowej, strefa gier podwórkowych oraz stacje naprawy rowerów. 

- Zachęcamy do inspirowania naszych pracowników i zgłaszania wspólnych inicjatyw dla dzieci w ramach programu „Działamy i wspieramy". Być może w kolejnym roku, w ramach 10. jubileuszowej edycji programu, wspólnie stworzymy w Łęczycy np. jakieś wyjątkowe, kreatywne miejsce do zabawy i nauki dla dzieci – mówi Karolina Pietrzko.

Zobacz zdjęcia: