Podczas codziennej służby policjanci znajdują również czas na patrole piesze. Mundurowi reagują na wszelkie przypadki łamania prawa, a w okresie zimowym szczególną uwagę zwracają na osoby, które mogą być zagrożone wychłodzeniem.
Skierniewiccy policjanci systematycznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, dla których okres zimy jest czasem szczególnie trudnym. Funkcjonariusze sprawdzają pustostany, okolice Dworca PKP czy klatki schodowe, gdzie mogą ogrzewać się takie osoby. Do skierniewickich dzielnicowych wpływają również zgłoszenia od mieszkańców dotyczące osób, które aktualnie mogą znajdować się w kryzysie. Każde takie zgłoszenie jest na wagę złota – Twój jeden telefon może uratować czyjeś zdrowie a nawet życie!
- Niejednokrotnie właśnie dzięki empatii zwykłych przechodniów udaje się zapobiec tragedii i służby w porę odwożą wychłodzoną osobę do szpitala albo do placówek pomocowych dla osób bezdomnych. Oprócz telefonu do dzielnicowego lub na numer alarmowy 112 w każdym przypadku, który nie wymaga pilnej interwencji, można nanieść odpowiedni znacznik na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Telefon lub oznaczenie na KMZB zajmuje tylko chwilę - mówi młodszy aspirant Aneta Placek. - Z listy dostępnych oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy", a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.