Skuterem bez uprawnień i na podwójnym gazie. Nastolatkowi grożą surowe konsekwencje

policja---napis

Opoczyńscy policjanci zatrzymali 19-latka, który kierował skuterem będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało u mężczyzny prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo wyszło na jaw, że młody mężczyzna, nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem. 19-latkowi grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z opoczyńskiego wydziału prewencji, 22 lipca 2022 roku, o północy, w Drzewicy na ulicy Zdrojowej, zatrzymali do kontroli 19-letniego kierowcę skutera Romet. Funkcjonariusze w rozmowie z kierowcą wyczuli od niego silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że mieszkaniec powiatu opoczyńskiego miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że 19-latek nie posiada uprawnień do kierowania.

Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Pod ocenę sądu trafi też kierowanie przez 19-latka skuterem bez uprawnień. W tym miejscu należy przypomnieć, że znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień przewidują minimalną grzywnę w wysokości 1.500 złotych. Sąd może jednak orzec grzywnę w kwocie aż 30 000 złotych. Ponadto, obligatoryjnie sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Warto wiedzieć, że do kierowania motorowerem (skuterem), o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, uprawnia prawo jazdy kategorii AM.

Ważne! Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. na zasadzie praw nabytych zachowują przywilej jeżdżenia motorowerem, bez obowiązku posiadania prawa jazdy lub karty motorowerowej.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Przypominamy, że kierującemu, który popełnia przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów grozi:

  • 10 punktów karnych,
  • grzywna,
  • pozbawienie wolności do lat 2 oraz co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,
  • za ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
  • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

źródło: KPP w Opocznie