Spotkania z uczniami w ramach projektu „STOP PRZEMOCY”

264-166528
fot. KPP Wieluń

Policjanci z wieluńskiej komendy wzięli udział w realizacji przygotowanego przez Szkołę Podstawową w Bieniądzicach projektu profilaktycznego pod nazwą „Stop przemocy". Mundurowi w trakcie spotkań z uczniami rozmawiali na temat przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym, hejcie i cyberprzemocy , jak również o konsekwencjach prawnych z tym związanych.

Szkoła Podstawowa w Bieniądziach w ostatnim czasie zorganizowała szereg przedsięwzięć profilaktycznych pod hasłem „Stop przemocy". Motywem przewodnim przyświecającym organizatorom było przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej zarówno fizycznej, jak i tej psychicznej oraz budowanie właściwych postaw umożliwiających skuteczne przeciwdziałanie i reagowanie na to zjawisko. W realizację tego projektu włączyli się również wieluńscy mundurowi zajmujący się profilaktyką społeczną. Uczniowie w trakcie pogadanki z policjantami dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjanci zwrócili uwagę na to, iż przemoc rówieśnicza, to nie tyko przemoc fizyczna, ale może przyjąć również formę przemocy psychicznej.

Podczas pogadanki nie zabrakło również tematów związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy i zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Mundurowi wskazywali przykłady niewłaściwych zachowań tj. przemoc słowna, publikowanie nieprawdziwych często bardzo krzywdzących informacji, czy wizerunku innej osoby bez jej zgody. Policjanci podkreślili, że hejtowanie osób w przestrzeni internetowej może mieć dla osoby tego doświadczającej tragiczne w skutkach konsekwencje. Omówiono również kwestie związane z konsekwencjami prawnymi, jakie ponoszą osoby nieletnie za niewłaściwe zachowania. Podczas rozmów zachęcano młodych ludzi do naśladowania dobrych zachowań i wzorców oraz apelowano o wzajemne poszanowanie swoich praw.

Dzięki takim spotkaniom dzieci mają większą świadomość czyhających na nie zagrożeń i co najważniejsze wiedzą, jak należy na nie zareagować i gdzie szukać pomocy.

Źródło: KPP Wieluń