W rocznicę aresztowania św. Maksymiliana przez Gestapo przedstawiciele Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbe spotkali się w Niepokalanowie. W uroczystościach uczestniczył prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora i sekretarz miasta Izabela Dobrowolska.
17 lutego 1941 roku Gestapo aresztowało w Niepokalanowie o. Maksymiliana Marię Kolbego. Został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu na Pawiaku. Stamtąd trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zginął 14 sierpnia 1941 roku.
W 84. rocznicę tego wydarzenia, 17 lutego 2025 roku w Niepokalanowie spotkały się delegacje samorządowców z Pabianic, Oświęcimia, Zduńskiej Woli i Teresina, czyli miejsc związanych z kultem wybitnego franciszkanina, założyciela niepokalanowskiego klasztoru.
Gospodarzem spotkania były władze gminy Teresin i wójt Marek Olechowski. Zduńską Wolę reprezentował prezydent Konrad Pokora oraz sekretarz miasta Izabela Dobrowolska. Uczestniczyli w mszy rocznicowej, której przewodniczył o. Ignacy Kosmana OFMConv, a odprawionej w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Złożyli także kwiaty przed pomnikiem założyciela klasztoru w Niepokalanowie.
Po mszy odbył się zjazd delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbe, którego przewodniczącym jest prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.
Związek Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbe został utworzony w roku 2005 dzięki porozumieniu i współpracy czterech samorządów: Zduńskiej Woli, Pabianic, Teresina i Oświęcimia. To miejsca gdzie święty się urodził, gdzie się wychowywał, gdzie założył klasztor oraz gdzie zginął.
Źródło: UM Zduńska Wola