Sprzedaż węgla przez gminy: Kleszczów już przyjmuje wnioski! Szczerców przygotowuje plac. Co w pozostałych gminach?

Sprzedaż węgla przez gminy: Kleszczów już przyjmuje wnioski! Szczerców przygotowuje plac. W co w pozostałych gminach?
fot. poglądowe/ Pixabay

Samorządy pieczołowicie przygotowują się do sprzedaży węgla. W weekend weszła bowiem w życie ustawa umożliwiająca miastom i gminomhandel tym rodzajem opału po preferencyjnej cenie. Zainteresowanie taką formą zakupy jest ogromne, dlatego aż 95 proc. gmin w Łódzkiem zadeklarowało chęć dystrybucji węgla dla swoich mieszkańców. W powiecie bełchatowskim do programu przystąpiły wszystkie gminy. Niektóre już ruszają z przyjmowaniem wniosków o sprzedaż.

Jak poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, węgiel dla samorządów będzie sprzedawany przez: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka. W tej chwili urzędnicydo 8 listopada, do północy są zobowiązani na swoich stronach BIP zamieścić informację, że dany samorząd zamierza kupić węgiel dla gospodarstw domowych.

Następnie, gmina, która zadeklarowała chęć sprzedaży czeka na kontakt mailowy lub telefoniczny od jednej z wyżej wymienionych spółki. Ta z kolei przekaże gminie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia umowy. Po jej podpisaniu zostaje ustalony harmonogram dostawy i miejsce odbioru surowca. 

- Koszt transportu i wybór sposobu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych leży po stronie samorządów. W przypadku, kiedy gmina nie zajmie się dystrybucją węgla, może do tego zgłosić się gmina sąsiednia albo prywatny skład - informuje MInisterstwo Aktywów Państwowych.

Gmina Kleszczów - wnioski można składać już od dziś

- Gospodarstwa domowe mogą od 7 listopada składać wnioski o zakup węgla na preferencyjny warunkach do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) w Kleszczowie przy ul. Osiedlowej 2 w Kleszczowie. GOPS dokona weryfikacji wniosku o zakup węgla, biorąc pod uwagą warunki uprawniające do dodatku węglowego oraz zgłoszenia głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków - informują pracownicy UG w Kleszczowie. 

Jak uzupełniają kleszczowscy urzędnicy, pozytywna weryfikacja wniosku przez GOPS potwierdzi uprawnienie do nabycia paliwa stałego. Realizacja wniosków prowadzona będzie w zależności od dostępności węgla na składzie, który w gminie Kleszczów został zorganizowany przez Zakład Komunalny Kleszczów przy ul. Ogrodowej 26 (plac po byłym G.S.). Opłatę za węgiel będzie można wykonać przelewem na podany wcześniej rachunek bankowy, gotówką lub kartą w kasie Urzędu Gminy w Kleszczowie. Cena paliwa stałego nie będzie wyższa niż 2000 zł brutto. 

- Ostateczna cena zostanie podana przez Wójta Gminy Kleszczów po podpisaniu umowy z dostawcą paliwa, po analizie kosztów obsługi procesu dystrybucji i transportu z miejsca odbioru węgla od dostawcy do miejsca składowania w gminie - dodają pracownicy UG w Kleszczowie.

Wnioski o zakup preferencyjny paliwa stałego są dostępne w wersji papierowej w siedzibie GOPS przy ul. Osiedlowej 2 w Kleszczowie lub do pobrania na stronie internetowej gminy Kleszczów >>> KLIKNIJ.

Gmina Szczerców - trwają przygotowania

- Informację o naszym akcesie do programu zgłosiliśmy w Ministerstwie Aktywów Państwowych w ubiegły piątek, 4 listopada, czekamy teraz na pisemną umowę i dopięcie pozostałych formalności. Powinno to nastąpić w najbliższych dniach, które wykorzystamy do zorganizowania infrastruktury do prowadzenia handlu, czyli plac, waga, obsługa itp. Z chwilą podpisania umowy udostępnimy Państwu formularze zamówienia na węgiel kamienny (frakcje orzech, groszek) - informują szczercowscy urzędnicy i dodają: - Jednocześnie informujemy, że w myśl obowiązujących przepisów Gmina Szczerców nie może świadczyć usługi transportu węgla do odbiorców. Odbiór zakupionego paliwa będzie zatem spoczywał na barkach kupującego.

W pozostałych samorządach powiatu bełchatowskiego to jest w gminach: Bełchatów, Zelów, Drużbice, Rusiec czy Kluki trwają przygotowania do uruchomienia procedury. Pewnym jest na przykład już, że mieszkańcy miasta Bełchatowa w węgiel będą się zaopatrywać od gminy Bełchatów, bo oba samorządy porozumiały się w tym zakresie, ale szczegóły są w tej chwili dopinane. 

Dla kogo i ile węgla?

Przypomnijmy, gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnej 1,5 tony po 1 stycznia 2023 roku. 

Węgiel po preferencyjnej cenie będą mogły kupować te osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Dlatego będą one musiały złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli jednak sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, będą one mogły nabyć surowiec po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymały dodatek węglowy.

Jak zaznacza Ministerstwo Aktywów Państwowych, surowiec jest dobrej jakości i posiada wymagane certyfikaty.