Świąteczny weekend na opoczyńskich drogach. Policjanci podali szczegóły

Policja3

Opoczyńscy policjanci przez cztery dni świątecznego weekendu czuwali nad bezpieczeństwem podróżnych. Podczas działań na drogach funkcjonariusze sprawdzali czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolowali trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Mundurowi zwracali również uwagę czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach bezpieczeństwa. Świąteczny weekend na drogach powiatu opoczyńskiego upłynął pod znakiem nietrzeźwych kierowców oraz kolizji drogowych.

W Wielki Piątek, o godzinie 9:25, w Brudzewicach w gminie Poświętne, policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę toyoty. W trakcie kontroli okazało się, że 34-letni mieszkaniec Żyrardowa ma cofnięte uprawnienia do kierowania. Za takie zachowanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. 

Tego samego dnia doszło także do trzech kolizji drogowych. Pierwsza z nich miała miejsce o godzinie 12.00 w Opocznie na ulicy Staromiejskiej. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 57-letnia rowerzystka nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu 17-letniemu kierującemu motocyklem marki Junak. Na szczęście nikt z uczestników kolizji nie doznał poważnych obrażeń ciała. Sprawczyni zdarzenia została ukarana mandatem karnym. Czterdzieści minut później, także w Opocznie, ale na skrzyżowaniu ulic Szewskiej i Załęskiego Bończy, 55-letni kierowca seata doprowadził do zderzenia z citroenem, którym kierował 65-letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego. W tym przypadku także na sprawcę policjanci nałożyli mandat karny. O kolejnej kolizji, która miała miejsce także na ulicy Załęskiego Bończy w Opocznie opoczyńscy policjanci zostali powiadomieni jakichś czas po jej zaistnieniu. Jak się okazało, około godziny 13.14, kierowca Iveco najechał na tył saaba. Uczestnicy zdarzenia wstępnie porozumieli się i nie wzywali na miejsce policji. Kierująca osobówką, dopiero później zobaczyła w swoim samochodzie uszkodzenia tylnego zderzaka i podjęła decyzję o tym, aby o kolizji powiadomić opoczyńskich policjantów. W tym przypadku sprawa jest w trakcie realizacji i ustaleń wszystkich jej okoliczności.

Policjanci prowadzą także sprawę ustalenia tożsamości kierowcy forda mondeo, który 30 marca 2024 roku w Opocznie na Placu Kościuszki, najprawdopodobniej podczas cofania uderzył w forda focusa, należącego do 37-letiego mieszkańca Warszawy. Tego samego dnia o godzinie 11.45 w Libiszowie, na łuku drogi 56-letni kierowca audi oraz 58-letni kierowca opla, nieprawidłowo wymijali się na drodze i doprowadzili do zderzenia pojazdów. W tym przypadku doszło do współwiny i obaj kierujący zostali ukarani mandatami karnymi. W Woli Zalężnej, także 30 marca 2024 roku, doszło do efektu domina na drodze. Wspólnym mianownikiem dwóch kolizji drogowych było niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Do obu zdarzeń doszło praktycznie w jednym czasie, 30 marca 2024 roku o godzinie 11:45. Jak ustalili policjanci 21-letnia kierująca toyotą, najechała na tył citroena, którym kierował 63-letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego. Na to zdarzenie najechała 26-letnia kierująca audi, która także nie zachowała bezpiecznej odległości i najechała na tył toyoty, która brała udział w kolizji z citroenem. Obie kierujące trafiły do szpitala na obserwację. Na szczęście nie odniosły poważnych obrażeń ciała. Za spowodowanie kolizji drogowych zostały ukarane mandatami karnymi. 


Niestety świąteczny weekend to także nietrzeźwi kierowcy Pierwszy z nich został zatrzymany 30 marca 2024 roku w Opocznie na ulicy Partyzantów. 37-latek kierował renault mając w organizmie ponad 1,8 promila alkoholu. Samochód nietrzeźwego kierowcy został zabezpieczony procesowo. Mężczyzna musi liczyć się nie tylko z karami finansowymi. Przypominamy, że kierowanie samochodem stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Policjanci udaremnili także dalszą jazdę nietrzeźwemu 29-letniemu rowerzyście. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów na ulicy Perzyńskiego w Opocznie. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał on w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. 


Z konsekwencjami muszą liczyć się także kierowcy volkswagena i fiata, którzy kierowali pojazdami pomimo braku uprawnień. Jeden z mężczyzn został zatrzymany w Kunicach, kolejny w Kozeninie. Obowiązujące przepisy za takie nieodpowiedzialne zachowanie przewidują grzywnę od 1500 złotych do nawet 30 tysięcy złotych. O wysokości kary będzie decydować sąd. Prosimy kierowców o ostrożną jazdę i przede wszystkim trzeźwość na drodze.

źródło: KPP w Opocznie