Najważniejsze wideo w lodzkie

„Sziru szir laszalom”, czyli „Śpiewajcie pieśni o pokoju” w Zduńskiej Woli

Zrzut-ekranu-2024-10-4-o-08.47.24
fot. UM Zduńska Wola

Wykład i koncert „Sziru szir laszalom", czyli „Śpiewajcie pieśni o pokoju" to wydarzenie, jakie pokazać ma historię i kulturę ziemi łódzkiej i związki z kulturą żydowską. W poniedziałek, 7 października, odbędzie się w Ratuszu. Wstęp wolny.

Najpierw o godz. 15.30 w sali widowiskowej odbędzie się bezpłatny wykład przybliżający kulturę żydowską, a o godz. 17 zaplanowano koncert. W poniedziałek, 7 października w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli odbędzie się wydarzenia, jakie ma przybliżyć mieszkańcom kulturę żydowską oraz pokazać związki z nią na ziemi łódzkiej.

Na wykład i koncert „Sziru szir laszalom", czyli „Śpiewajcie pieśni o pokoju" można odebrać bezpłatne wejściówki w kasie MDK Ratusz.

Zaprezentowany zostanie wykład wprowadzający w historię Zduńskiej Woli i zamieszkujących ją Żydów, a także ich kulturę i język. Ponadto uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach i zadaniach poświęconych językowi jidysz. W trakcie warsztatów wszyscy korzystać będą z broszury dydaktycznej z komiksami, które powstały w celu zilustrowania jidyszyzmów, jako rysunkowe definicje słownikowych haseł. Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa wybranych komiksów autorstwa Macieja Cholewińskiego i Michała Arkusińskiego.

O godz. 17 w sali widowiskowej MDK Ratusz odbędzie się koncert muzyki żydowskiej „Sziru szir laszalom", czyli „Śpiewajcie pieśni o pokoju". Wystąpi wokalista Symcha Keller. Przy akompaniamencie gitary, na której zagra Paweł Stępnik. Artyści zaprezentują mistyczną muzykę chasydów polskich również we współczesnych aranżacjach. Pieśni będą przeplatane wciągającą opowieścią o życiu i języku Żydów środkowej Polski.

Symcha Keller to współzałożyciel i lider legendarnej, na początku lat osiemdziesiątych, grupy Katharsis. W latach dziewięćdziesiątych współtwórca Ośrodka Działań Twórczych oraz Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Po powrocie ze studiów w Stanach Zjednoczonych i Izraelu w 1993 roku nagrał płytę „Szabat" z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Uzdolniony muzycznie, z wyjątkową wrażliwością prezentuje swoje utwory, a także aranże tradycyjnych pieśni oraz modlitw żydowskich. Znakomicie interpretuje mistyczną muzykę Chasydów polskich. Umiejętnie operuje głosem, słowem i dźwiękiem. W 2016 roku Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense wydała Jego dwupłytowy album "Bramy" z modlitwami, pieśniami religijnymi, klasycznej muzyki żydowskiej.

Paweł Stępnik w 1985 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki. W czasie studiów był laureatem konkursów gitarowych w Polsce. Już wówczas współpracował z łódzkimi teatrami. W latach 1988-89 był członkiem jazzowego Big-Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Macieja Pawłowskiego, co do dziś owocuje sztuką improwizacji. W roku 1990 był stypendystą kursu mistrzowskiego znakomitego niemieckiego gitarzysty prof. Siegfrida Behrenda. Nagrywa oraz koncertuje w Polsce i za granicą. Stale współpracuje z Dorotą Koman, Moniką Kolasą-Hladikovą, Ryszardem Osmolińskim, Joanną i Jakubem Garbaczami, Leszkiem Kołodziejskim i zespołem Trio Solo Duo współtworząc różne odcienie muzyki kameralnej prezentowane na koncertach i festiwalach. Grał z Andreą Bocellim, Placido Domingo i Jose van Damem. Współpracuje z łódzkimi teatrami i filharmonią. Komponuje i zajmuje się transkrypcją na gitarę. Jest nauczycielem gitary w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

Wydarzenie odbędzie się przy współpracy z Fundacją Monumentum Iudaicum Lodzense, która napisała projekt „Bajzel" i „Bałagan" po raz kolejny mylą mi się" i uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych edycja 2024".

Źródło: UM Zduńska Wola