wersja testowa serwisu

Szpital w Zgierzu testuje nowoczesne urządzenie do dezynfekcji. Jako pierwszy w Polsce

DSC_0030
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu jako pierwsza placówka medyczna w kraju testuje najnowocześniejsze w Polsce urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji pomieszczeń, pierwsze z testem na COVID-19.

Urządzenie zaprezentowane zostało w czwartek, 23 lipca. Szpital Wojewódzki w Zgierzu, który jest jednostką podległą samorządowi województwa łódzkiego, będzie je testował jako pierwszy w Polsce. Dzięki urządzeniu szpitalne pomieszczenia, w tym sale operacyjne, gabinety lekarskie mogą być kompleksowo dezynfekowane w krótkim czasie.

- Największą zaletą tego urządzenia jest to, że działa bardzo szybko. Ta maszyna nie używa żadnego czynnika chemicznego. Dekontaminacja odbywa się w czasie rzeczywistym i nie ma tak zwanego okresu karencji. Można w każdej chwili przerwać proces dekontaminacji i pacjent oraz personel szpitala może wejść do pomieszczenia, bo w powietrzu nie ma żadnego czynnika, który mógłby zrobić krzywdę - wyjaśnia Hubert Syrek, przedstawiciel firmy Syrmed.

Urządzenie posiada ksenonową pulsacyjną lampę ultrafioletową.

- Przy użyciu promieniowania ultrafioletowego zabija ona wszelkie mikroorganizmy, bakterie, grzyby i wirusy. Jest dużo bardziej skuteczna od tradycyjnych lamp ultrafioletowych. Dzięki temu można pomieszczenie o wielkości do 500 metrów sześciennych zdezynfekować w ciągu 25 minut. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce – wyjaśnia Bartłomiej Syrek z firmy Syrmed.

- Do tej pory używaliśmy różnych metod. To było ozonowanie, środki chemiczne, które były rozpylane w miejscach, gdzie przebywali personel i pacjenci. Chcemy wprowadzić kolejny sposób dekontaminacji poprzez światło ultrafioletowe. W związku z tym staramy się, aby powrót do normalności w naszym szpitalu był jak najbardziej bezpieczny zarówno dla pacjentów jak i całego personelu – mówi dr n. med. Miłosz Dobrogowski, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi