Najważniejsze wideo w lodzkie

Sztab mundurowych poszukiwał 81-latka. Senior odnalazł się w sąsiednim powiecie. Policja dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie

Sztab mundurowych zaangażowanych w poszukiwania 81-latka. Senior odnalazł się w sąsiednim powiecie. Policja dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie
KPP Bełchatów

Wspólne działania służb ratunkowych w ścisłej współpracy z mieszkańcami powiatu i okolic doprowadziły do odnalezienia zaginionego 81-letniego mieszkańca gminy Bełchatów. Życiu Seniora nic nie zagraża. - Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób angażowali się w działania poszukiwawcze. Prosimy również o zwracanie uwagi na ludzi wokół nas, szczególnie seniorów! - apeluje Policja.

O zaginięciu 81-letniego mieszkańca gminy Bełchatów policjanci zostali poinformowani 17 czerwca, po godzinie 12.00. Zgłaszająca podała, że mężczyzna po godzinie 7.00 wyjechał z domu rowerem i nie ma z nim żadnego kontaktu. 

- Ze zgłoszenia wynikało, że Senior przejawia symptomy demencji starczej i może mieć zaniki pamięci. W sprawie zostało przyjęte zawiadomienie o zaginięciu osoby. Dyżurny policji do działań poszukiwawczych zaangażował policjantów będących w służbie. W akcję włączyli się również strażacy. Mundurowi sprawdzili miejsce zamieszkania starszego pana oraz teren przyległy, rozpytywali okolicznych mieszkańców. Następnie poszukiwania zakrojone zostały na dalszy teren - przekazuje nadkom. Iwona Kaszewska rzecznik prasowy bełchatowskiej Policji.

Funkcjonariusze sprawdzali pobliskie monitoringi. Okazało się, że poszukiwanego zarejestrowała jedna z kamer przy ulicy Świętojańskiej. Policjanci i strażacy sprawdzali różne drogi i dukty leśne. Informacja o zaginięciu mężczyzny została również zamieszczona na stronach social mediów. W poszukiwania zaangażowali się również mieszkańcy, którzy między innymi przekazywali dyżurnemu swoje spostrzeżenia. Policjanci i strażacy sprawdzali każdą informację. 

Finalnie 81-latek został odnaleziony na terenie miejscowości Pawłów Górny w powiecie piotrkowskim. Pomógł mieszkaniec, który zaopiekował się Seniorem do czasu przyjazdu policji oraz rodziny starszego pana. Na szczęście Seniorowi nic się nie stało i bezpiecznie wrócił do domu.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy w jakikolwiek sposób angażowali się w działania poszukiwawcze. Prosimy również o zwracanie uwagi na ludzi wokół nas, szczególnie seniorów! Nie bądźmy obojętni na ich los! - dodaje nadkom. Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Poniżej publikujemy kilka rad.

Jak najlepiej chronić seniora / osobę z zaburzeniami pamięci?

 • Regularnie, najlepiej codziennie, kontaktuj się z osobą starszą mieszkającą samodzielnie,
 • Dopilnuj, by regularnie przyjmował niezbędne lekarstwa,
 • Staraj się na bieżąco monitorować sprawność funkcji poznawczych osoby - obserwuj, jak się porusza, orientuje w terenie i komunikuje,
 • Pamiętaj, w co zwykle się ubiera oraz którą drogą przeważnie chodzi do często odwiedzanych miejsc (np. do sklepu, na spacer, do kościoła, do rodziny czy znajomych),
 • Zrób aktualne zdjęcie osoby - to w razie potrzeby bardzo pomoże Policji i ratownikom,
 • Na wewnętrznej stronie ubrania lub w kieszeniach umieść „wszywki" z danymi personalnymi oraz kontaktem do opiekunów,
 • Wyposaż osobę w telefon komórkowy lub opaskę na rękę, z kluczowymi danymi personalnymi oraz kontaktem do opiekunów,
 • Do telefonu komórkowego seniora/osoby z zaburzeniami pamięci wpisz numer ICE (tam zadzwonią ratownicy w razie wypadku, dlatego powinien być to numer opiekuna, który będzie mógł szybko zareagować),
 • Zainstaluj w telefonie aplikację do wyszukiwania lokalizacji seniora.

Rozpoznaj możliwość wyposażenia seniora w narzędzia dedykowane dla osób starszych, jak np. opaskę SOS, która:

 • odbiera połączenia przychodzące od numerów zapisanych w aplikacji,
 • wykonuje połączenia wychodzące po wcześniejszym użyciu przycisku SOS.,
 • jest prosta w obsłudze, przyciski są duże i widoczne,
 • dzięki lokalizacji GPS, GSM, Wi-Fi i BTS, można szybko i wygodnie zlokalizować swojego bliskiego, a aktualne miejsce jego pobytu, sprawdzić w aplikacji mobilnej.
 • jeżeli osoba, która ją nosi źle się poczuje lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia, za pomocą jednego przycisku może wysłać sygnał SOS, a opiekun w kilka sekund otrzyma wiadomość SMS na swój telefon komórkowy.