Szturm na WORDy! Miejsca na kursy redukujące punkty rozchodzą się błyskawicznie

Szturm na WORDy! Miejsca na kursy redukujące punkty rozchodzą się błyskawicznie
WORD Piotrków Trybunalski

Są relatywnie niedrogie, nie są skomplikowane i długotrwałe, a dla wielu są szansą na zachowanie prawa jazdy... Nic więc dziwnego, że kursy redukujące liczbę punktów kierowcom, którzy mają na sumieniu różne przewinienia ciszyły się olbrzymią popularnością. Po roku przerwy, szkolenia pozwalające zmniejszyć liczbę punktów karnych wracają. W WORDach telefony rozgrzane do czerwoności i listy, które zapełniają się błyskawicznie. Sieradz, Skierniewice i Piotrków Trybunalski na pierwsze terminy już nie mają miejsc. 

Przypomnijmy, w ubiegłym roku, 17 września 2022, wraz z drastycznym zaostrzeniem kar za wykroczenia (wyższe mandaty, wyższa liczba punktów przypisana do większości wykroczeń, zmiana okresu przedawnienia punktów z roku do dwóch lat), kursy zlikwidowano. Sytuacja ta trwała jednak kilka miesięcy, bo już pod koniec maja 2023 powrót kursów redukujących 6 punktów karnych został ustanowiony na mocy zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Od 17 września 2023 WORDy ponownie mogą szkolić w tej formie.

Dla kierowców, których bilans karnych punktów zbliżał się do limitu jednoznacznego z odebraniem prawa jazdy (czyli w tej chwili 24), takie kursy to ratunek przed utratą dokumentu. Odzyskanie "prawka" wiążące się ze zdaniem egzaminu i przejściem badań psychologicznych jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem niż przejście kilkugodzinnego kursu reedukacyjnego. Nic więc dziwnego, że od wczoraj WORDy w całym kraju przeżywają wręcz szturm kierowców, którym nazbierało się na koncie to i owo... Nie brakuje ich także w Łódzkiem.

Piotrków, Sieradz i Skierniewice - szturm kierowców na WORDy

Trzy terenowe ośrodki, w: Skierniewicach, Sieradzu i Piotrkowie Trybunalskim ruszają z kursami już w tym tygodniu i we wszystkich trzech lokalizacjach na pierwsze terminy już nie ma miejsc.

- Pierwsze kursy w naszym ośrodku organizujemy już w najbliższy piątek i sobotę - listy są już praktycznie całkowicie zapełnione. Na przyszły tydzień będziemy starali się zorganizować kolejne, później to już w październiku. Działamy i non stop odbieramy telefony od chętnych - przekazała nam pracownica WORDu w Sieradzu.

Identycznie sytuacja ma się w Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach. Skierniewicki WORD pierwsze szkolenia przeprowadzi 28 września, w planie dwa kolejne terminy: 5 i 6 października. 

- Dzisiaj przed południem uruchomiliśmy zapisy, od godziny 10.00 na jeden termin, 28 wrzesień nie ma już miejsc. Na dwa pozostałe terminy jest już po pół grupy. Ta w tej chwili, według nowych przepisów może liczyć 15 osób. Jest ogrom telefonów, czasami nawet na trzech liniach prowadzone są rozmowy właśnie w temacie tych kursów -  mówi nam Krzysztof Osóbka z WORD w Skierniewicach.

Z kolei pierwsi kursanci, którzy kurs redukujący punkty przejdą w Piotrkowie Trybunalskim do tamtejszego WORDu zgłoszą się już w najbliższą środę, 20 września. 

Kurs redukujący - na jakich zasadach i dla kogo?

Kurs redukujący 6 punktów karnych będzie składać się z ośmiu wykładów, każdy z nich to jedna godzina lekcyjna, czyli 45 minut. Tematami wykładów będą: zasady i przepisy ruchu drogowego, przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce, prawne i społeczne skutki wypadków drogowych oraz zapobieganie wypadkom oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Poza teorią na uczestników będzie też czekać zadanie praktyczne, które będzie polegało na wykonaniu awaryjnego hamowania przy prędkości jazdy 30-50 km/h.

Kierowcy będą mogli wziąć w nich udział jednokrotnie w ciągu pół roku. Z tej formy pozbycia się punktów karnych nie będą mogli skorzystać kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok. Opłata za kurs dla Łódzkiego wynosi 1 tys. złotych.