Teoria w teście, praktyka na policyjnym torze. Uczniowie łaskich szkół w rywalizowali o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji

ela
KPP Łask

Uczniowie łaskich szkół średnich rywalizowali o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Powiatowe eliminacje konkursu odbyły się gościnnych progach Zespołu Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie. W zmaganiach wzięła udział młodzież z trzech szkół średnich z terenu naszego powiatu. Zwycięska drużyna 12 kwietnia będzie reprezentować powiat łaski w finale wojewódzkim.

1 marca łascy policjanci przeprowadzili powiatowe eliminacje konkursu dla uczniów szkół średnich o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Do turnieju zgłosiły się reprezentacje trzech szkół. W eliminacjach udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łasku, Zespołu Szkół Mundurowo - Technicznych w Ostrowie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sędziejowicach. 

- Zasady konkursu odwzorowane są na procedurze rekrutacji do pracy w Policji. Młodzież biorąca udział w turnieju przygotowuje się identycznie jak przyszli kandydaci do naboru w policyjne szeregi. Każdą ze szkół reprezentowała czteroosobowa grupa, składająca się z dwóch dziewcząt i dwóch chłopców - wyjaśnia sierż. szt. Bartłomiej Kozłowski rzecznik łaskiej policji.

Takie zespoły rywalizowały ze sobą w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym. Część teoretyczna to test wiedzy składający się z 30 pytań z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz bezpieczeństwie. Drugim etapem był policyjny tor przeszkód. Drużyny swoje praktyczne umiejętności mogły sprawdzić podczas pokonywania toru przeszkód, takiego jaki pokonują kandydaci do pracy w policyjnym mundurze, m.in. skok przez skrzynię, rzut piłką lekarską czy bieg przez płotki. 

Podczas turnieju zainteresowani mogli sprawdzić się na policyjnym torze przeszkód i obejrzeć z bliska policyjny sprzęt oraz wyposażenie, które na co dzień jest wykorzystywane podczas policyjnych służb. Łascy funkcjonariusze podczas turnieju promowali zawód policjanta i omawiali zasady rekrutacji do formacji.

Finalnie, wyniki zmagań prezentują sie następująco:

  • I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Mundurowo - Technicznych w Ostrowie w składzie: Kinga Pietrzak, Julia Sakura, Kacper Chrzan i Kacper Gawin
  • II miejsce zawodnicy z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łasku w składzie: Joanna Szymczak, Martyna Kubicka, Jakub Jarosławski, Wiktor Szymczak
  • III miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sędziejowicach w składzie: Oliwia Koziróg, Maja Urbaniak, Paweł Olejnik, Bartosz Kędzierski.


Najszybszym zawodnikiem na policyjnym torze okazał się zawodnik łaskiego "Ekonomika": Wiktor Szymczak. Natomiast w rywalizacji kobiet najszybszą była uczennica ostrowskiej „Mudnurówki": Kinga Pietrzak.

Teraz zwycięska drużyna będzie walczyć o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi podczas finału wojewódzkiego, który odbędzie się 12 kwietnia 2024 roku na terenie MOSIR w Łodzi przy ulicy Małachowskiego.

Nagrody dla zawodników zapewniło Starostwo Powiatowe w Łasku oraz Komenda Powiatowa Policji w Łasku. 

- Współpraca przedstawicieli poszczególnych instytucji, organów administracji publicznej oraz placówek oświatowych zaowocowała realizacją konkursu promującego pracę w mundurze oraz przyczyniła się do popularyzowania zasad poszanowania i przestrzegania przepisów prawa, utrwalania zdobytej wiedzy z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz propagowania zasad fair-play podczas rywalizacji sportowej. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji turnieju Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom z Zespołu Szkół Mundurowo - Technicznych w Ostrowie.- dodaje sierż. szt. Bartłomiej Kozłowski rzecznik łaskiej policji. 

Laureatom nagrody wręczali: Starosta Łaski – Piotr Wołosz, Wicestarosta Łaski - Teresa Wesołowska, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łasku - podinspektor Marcin Kucner oraz Dyrektor ZSMT w Ostrowie - Beata Pokorska - Galowicz.