Mieszkańcy mogą znów korzystać z tężni solankowej w miejskim parku w Zduńskiej Woli. Formalnie od 1 kwietnia 2025 roku oddana zostanie do użytku po przebudowie, w której została powiększona oraz zyskała zadaszenie i dodatkowe ławeczki.
Zakończyła się rozbudowa tężni solankowej w Parku Miejskim im. Stefana Złotnickiego w Zduńskiej Woli. Do pierwotnej konstrukcji dostawione zostały dwa dodatkowe elementy o szerokości po dwa metry każdy. Zbudowano także zadaszenie całej konstrukcji, dostawiono nowe ławeczki oraz pojawiły się nasadzenia. Przy tężni są także stojaki dla rowerów oraz oświetlenie.
Przeprowadzona rozbudowa to odpowiedź na oczekiwania społeczne co do jej wyglądu i funkcjonalności. Powstały w ubiegłym roku obiekt, choć cieszył się popularnością wśród wypoczywających mieszkańców, był krytykowany głównie z powodu wyglądu. Budowla powstała w północno-zachodniej część parku od strony ulicy Piwnej, przy alei Dębów Katyńskich.
Projekt budowy tężni solankowej w Parku Miejskim został zgłoszony przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli na rok 2023. W głosowaniu zdobył 978 głosów i zajął pierwsze miejsce.
Pierwotną inwestycję wykonała firma Kryształowy Świat PHU Export Aldona Grabowska Pajdak z Libiąża. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 400 tys. zł. Z kolei w przetargu na „Rozbudowę tężni solankowej w Parku Miejskim" wybrano firmę Usługi Transportowo – Komunalne Beata Kamola z Czechów koło Zduńskiej Woli. Cena to 243 540 zł.
Działanie tężni solankowej, nazywanej też inhalatornią zewnętrzną, polega na rozpylaniu solanki. To budowla z drewna i gałęzi, po których spływa woda mineralna bogata w jony sodowe, związki bromu, jodu oraz soli magnezowych. Powietrze wokół tężni w wyniku parowania wody solankowej tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu nad morzem.
Źródło: UM Zduńska Wola