Tomaszów Mazowiecki: Koncert z okazji 160.rocznicy wybuchu powstania styczniowego

koncert2023wojska23
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W piątek, 3 lutego 2023 roku, w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Organizatorami koncertu byli – Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego i gen. bryg. dr inż. Mariusz Pawluk – Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Koncert zorganizowany został z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. 

Koncert poprowadziła Anetta Holc – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Tomasz Trzaskacz – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim, Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Beata Stańczyk – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej i Krzysztof Kuchta – Przewodniczący Rady Miejskiej, powitali: Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego i Dariusz Kwiatkowski – dyrektor ZSP nr 1. 

Koncert rozpoczął się Polonezem As-dur Fryderyka Chopina. Następnie Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wykonał pieśni patriotyczne, te starsze i dobrze wszystkim znane, jak „Serce w plecaku" czy „Czerwone maki na Monte Casino"., ale były również piosenki bardziej współczesne - „Sen o Viktorii" grupy Dżem, „Póki Polska żyje w nas" kompozycja Włodzimierza Korcz. Wystąpiła orkiestra, chór, soliści i tancerze. Na zakończenie zespół wykonał piosenkę „Jak orły białe". Zachwycona publiczność podziękowała za występ gromkimi brawami. Nie pozwoliła zespołowi opuścić sceny bez bisu. Na zakończenie Elżbieta Łojszczyk wraz z Dariuszem Kwiatkowskim wręczyli wykonawcom kwiaty.  

„Szanowni Państwo, ta dzisiejsza uroczystość to uczczenie naszych przodków, Polaków, którzy 160 lat temu podjęli działania związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Po dramacie trzech zaborów, ostatni 1795 rok, Polska zniknęła z mapy świata. Jedno z najpotężniejszych państw ówczesnego świata przestało istnieć. Kolejne zrywy niepodległościowe, które się pojawiały, niestety kończyły się przegraną. Ale te powstania, które wtedy miały miejsce, powstanie listopadowe, wcześniej jeszcze można powiedzieć zryw w momencie, kiedy armia Napoleona pojawiła się na naszym terenie i walczyła z Rosją, one pozwoliły przetrwać duchowi niepodległości, pozwoliły przetrwać naszemu narodowi. To nie jest takie łatwe, bo 123 lata niebycia na mapie świata, to jest kilka pokoleń, które doświadczyły wielu dramatów. Również w przypadku powstania styczniowego mieliśmy taką sytuację, 200 tysięcy Polaków, zaangażowanych w walkę o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę, Polaków, którzy oddawali życie, oddawali zdrowie, często narażali swoje rodziny na konsekwencje związane z przegraną. Konfiskowano to wszystko, co należało do powstańców, konfiskowano to wszystko, co można było jeszcze zabrać narodowi polskiemu, likwidowano zakony katolickie jako te, które były ostoją niepodległości i tutaj warto zwrócić uwagę też na to, że ten dramat, który wcześniej został rozpoczęty prawie dwieście tysięcy młodych Polaków wcielonych do armii rosyjskich na służbę obcym zaborcom na okres dwudziestu pięciu lat. Z tych wróciła raptem jedna dziesiąta. To są dramaty, które przeżywaliśmy jako Polska. Nasi przodkowie stoczyli w samym powstaniu styczniowym ponad 1200 bitew. Wielki duch niepodległości, dzięki właśnie tej daninie krwi, przetrwał do roku 1918 i dzięki temu mogliśmy naszą niepodległość odzyskać.

Jesteśmy wspaniałym, dumnym narodem, który, mam nadzieję, wyciągnie i będzie wyciągał odpowiednie wnioski, aby nigdy już taki dramat naszego państwa się nie powtórzył. Możemy się spierać, możemy się różnić w naszych poglądach, ale cel niepodległościowy, on musi być na pierwszym miejscu, żebyśmy jako Polska byli na mapie Europy, na mapie świata. Ale żebyśmy byli państwem mocnym, silnym, tak, żeby nikt nie chciał nigdy więcej odważyć się i napaść na naszą ziemię. Tych dramatów w naszej historii było wiele. Czwarty rozbiór 1939. Pewnie są jeszcze osoby, które pamiętają to, co się działo w czasie drugiej wojny światowej. Jako naród powinniśmy wykazywać daleko idącą mądrość po to, żeby dramat związany ze zniknięciem państwa polskiego lub też zależnością od innych państw, nie był udziałem nas ani kolejnych pokoleń. 

Bardzo serdecznie dziękuję Państwu, że przyszliście na ten koncert, który jest poświęcony tym naszym wielkim, wspaniałym przodkom, którzy z narażeniem swojego życia walczyli o niepodległość dla nas, żebyśmy tutaj dzisiaj mogli się spotkać, żebyśmy mogli śpiewać po polsku, mówić po polsku, żebyśmy mogli czuć się Polakami. Dzisiaj wiemy, co dzieje się w Europie Wschodniej, co dzieje się na Ukrainie. Straszny czas dla tego państwa, straszny czas dla Europy. Jako państwo powinniśmy zbroić się. Tak. Trzeba się zbroić, żeby być silnymi, żeby potrafić odstraszać tych wszystkich, którzy chcieliby nam tą suwerenność zabrać. Ale ja jestem przekonany, że dzisiejsze pokolenie ma tą świadomość i chociażby to, że tutaj w tej szkole, w popularnym mechaniku, jest tak wielu chętnych młodych ludzi, żeby uczyć się w klasach mundurowych w klasach wojskowych, w innych naszych szkołach ponadpodstawowych mamy klasę strażacką, mamy klasy policyjne.

Proszę Państwa, ten duch niepodległości, duch polski, on odżywa w narodzie i tak to powinno być. Ja bardzo serdecznie dziękuję temu zespołowi, który tutaj dzisiaj do nas przybył tak, jak mi przekazano w stuosobowym składzie. To jest też ta wielkość. To jest też to poświęcenie, że pomimo takiej pogody, takich niedogodności przyjechali po to, żeby razem z nami wspominać tych wszystkich, którzy kiedyś podjęli działania związane z odzyskaniem niepodległości. Bardzo serdecznie dziękuję całemu Zespołowi Artystycznemu naszego Wojska Polskiego, jak to się pięknie mówi - Wojska Polskiego. Żołnierze są, policjanci, są strażacy, są strażnicy miejscy, są samorządowcy, wszyscy stanowimy jedność i niech tak pozostanie, żebyśmy byli dumnym, wielkim, niepodległym i suwerennym państwem.

Wspaniały, cudowny spektakl skierowany do nas wszystkich. Te piosenki te utwory, które były kierowane, mówiły o patriotyzmie, mówiły o wielkiej, wspaniałej Polsce. mówiły o tych jakże bardzo ważnych i najważniejszych wartościach. Bóg, Honor i Ojczyzna, wiara, nadzieja i miłość. To wszystko spowodowało, że dzisiaj mówiąc do Państwa, możemy powiedzieć, jesteśmy wolni, jesteśmy suwerenni, jesteśmy niepodlegli.

Drodzy Państwo, frekwencja na tym dzisiejszym koncercie wyjątkowa. Nie wiem, tak, jak obliczają ci, którzy rozprowadzali bilety około ośmiuset osób. Bardzo się cieszymy, że Polacy, mieszkańcy Tomaszowa, naszego powiatu chcą słuchać utworów patriotycznych, chcą się identyfikować z Polską. Chcą, żeby to wszystko, co dzieje się dzisiaj w naszej ojczyźnie i zmienia się na lepsze, trwało, a Polska żeby rosła w siłę i była takim miejscem, w którym będą chcieli żyć, pracować, rozwijać się młodzi ludzie, wychowywać swoje dzieci i wiązać całą swoją przyszłość z naszą ojczyzną, a w naszym przypadku z Ziemią Tomaszowską.

Drodzy Państwo, bardzo serdecznie dziękuję całemu zespołowi, ale też dziękuję prowadzącym dzisiejszą uroczystość pani Elżbiecie Łojszczyk - członkowi Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, jak i również dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, panu Dariuszowi Kwiatkowskiemu. Dziękuję wszystkim pracownikom szkoły, którzy pomagali przy tych wszystkich działaniach związanych z przygotowaniem dzisiejszego koncertu. Szkoła, w której jesteśmy, to szkoła, w której są, proszę Państwa, klasy mundurowe, klasy mundurowe, które cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem, jest kilku kandydatów chętnych na jedno miejsce właśnie w takiej klasie. Zawdzięczamy te wszystkie działania i też rozwój Marszałkowi Seniorowi panu Antoniemu Macierewiczowi, który podejmował w swoim czasie stosowne działania, które właśnie dzisiaj przynoszą takie efekty. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję wspaniałym polskim artystom, którzy pokazali, że to, co polskie, może mieć odpowiednią jakość, że może być wizytówką na cały świat. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy pomogli, aby ten dzisiejszy koncert doszedł do skutku. Dziękuję również wszystkim tym, którzy jeszcze raz uczestniczyli w tym koncercie i chcieli identyfikować się z tym wszystkim, co wiąże się z powstaniem styczniowym, z tą rocznicą powstania, ale również to, co wiąże się z niepodległością naszego kraju." – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim