Najważniejsze wideo w lodzkie

„Tydzień uczniowskich Supermocy” w Szkole Podstawowej nr 3 w Wieruszowie

ewetydzien
fot. SP nr 3 Wieruszów

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im Jana Pawła II w Wieruszowie odkrywali w ostatnim tygodniu swoje „SuperMoce". Walt Disney powiedział kiedyś: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać". I chociaż niektórym może się wydawać, że to tylko puste frazesy, postawiliśmy sobie za cel, przekonać uczniów, że każdy z nas ma mocne strony.

Akcją "Kolor ma moc" rozpoczęliśmy nasz „Tydzień Uczniowskich SuperMocy". Każdy rocznik był ubrany na inny, radosny kolor. Klasy I a i I b przygotowały „Serca dla Przyjaciela". Klasy II a i II b „Pomocne dłonie", natomiast klasy III a i III b „Wesołe emotki". Poniedziałek był bardzo kolorowy i to nasi uczniowie rozjaśnili listopadową szarugę.

We wtorek zadania realizowali starsi podopieczni wraz z wychowawcami. Klasy czwarte i piąte przygotowały „Liście dobrej myśli" i powiesiły je na „Drzewie Życzliwości", klasy szóste napisały „Wiersze dla przyjaciela", a klasy siódme i ósme zaprojektowały własne „Drabiny sukcesu". Wszystkie działania miały na celu chwalić uczniów i wzmacniać ich pozytywnie.

W środę pani pedagog, Małgorzata Małys, przygotowała uczniom niespodziankę – „Lusterka SuperMocy". Każdy przeglądając się w zwierciadle, mógł zobaczyć siebie, czyli osobę, która da radę, jest najważniejsza, ma marzenia i się nie poddaje.

W czwartek, 21 listopada, obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hello World Day. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. W naszej szkole tego dnia wszyscy byli ubrani na żółto, gdyż kolor ten to symbol słońca, radości i optymizmu. To właśnie on najlepiej oddaje esencję życzliwości. Tematu, który zasługuje na stałe miejsce w edukacji naszych podopiecznych. Tego ranka Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem powitał uczniów „Dobrymi myślami na dzień dobry", czyli pozytywnymi zdaniami lub cytatami, które można było wylosować z koszyków.

Pięciodniowy projekt został zakończony w piątek w holu szkoły, gdzie uczniowie wraz z wolontariatem i panią Katarzyną Miś-Prokop zatańczyli „Taniec Życzliwości". Byliśmy wszyscy razem jak jedna wielka, szkolna rodzina.

"Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych (…)" to jeden z kierunków polityki oświatowe państwa w roku szkolnym 2024/2025, dlatego też Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie realizuje również program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW" Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej.

Niezmiernie cieszy nas fakt, iż listopadowy projekt „Tydzień Uczniowskich SuperMocy" spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, rodziców i nauczycieli. Mówienie o swoich zaletach, talentach, mocnych stronach wcale nie jest łatwe. Jednak dzięki podjętym działaniom projektowym uczniowie mogli przekonać się, że w każdym z nas drzemie coś dobrego, trzeba tylko uwierzyć w siebie. Każdy z nas jest wyjątkowy, każdy posiada jakąś SuperMoc!

Źródło: UM Wieruszów / Red. Agnieszka Marcinkowska, opiekun Samorządu Uczniowskiego i nauczyciel języka angielskiego w SP nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie