Najważniejsze wideo w lodzkie

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa” dla śp. Józefa Wodzińskiego. Wyróżnienie odebrała rodzina społecznika

jozef-w
UM Bełchatów

Śp. Józef Wodziński dołączył do grona „Zasłużonych dla Miasta Bełchatowa". W jego imieniu akt nadania odebrała najbliższa rodzina, a wręczono go podczas koncertu laureatów Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna", wydarzenia, którego Józef Wodziński był pomysłodawcą.

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa" to forma uznania dla indywidualnej, długoletniej działalności na rzecz Bełchatowa w dziedzinie życia społecznego, politycznego, gospodarczego, nauki, kultury lub sportu. Może być nadawany wyłącznie mieszkańcom Bełchatowa, w szczególnych przypadkach także pośmiertnie. I tak właśnie stało się w przypadku Józefa Wodzińskiego.

- Józef Wodziński był urodzonym społecznikiem. Wspierał, pomagał, podejmował się wielu inicjatyw, działał w wielu stowarzyszeniach i organizacjach. Był też samorządowcem i działaczem Solidarności. Włożył ogrom serca w pomoc młodzieży, która borykała się z problemami wychowawczymi, byli po prostu łobuziakami. To właśnie dzięki jego pomocy wielu z nich wyszło na prostą i dziś są oficerami Wojska Polskiego, policjantami czy pracują w innych pomocowych służbach. Szacuję, że za czasów, kiedy Józef był komendantem Strzelca, przewinęło się ponad tysiąc chłopaków. Reaktywował bełchatowskiego Strzelca. Marsze szlakiem powstańców styczniowych i szlakiem Gór Borowskich, przegląd piosenki żołnierskiej i patriotycznej „Moja Ojczyzna" to też jego działalność. Był wyjątkowym człowiekiem – mówił starszy inspektor Antoni Owczarek, Komendant Centralnego Archiwum Strzeleckiego, który był inicjatorem złożenia wniosku o nadanie Józefowi Wodzińskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa".

Dlatego też Regionalne Towarzystwo Społeczno - Kulturalne "ERSKA" w Bełchatowie kilka miesięcy temu wyszło z inicjatywą nadania tego tytułu śp. bryg. ZS Józefowi Wodzińskiemu. Pod swoim wnioskiem zebrali kilkaset podpisów. 

We wrześniu Rada Miejska w Bełchatowie, która decyduje w tym zakresie, przyjęła uchwałę o przyznaniu tego zaszczytnego tytułu Józefowi Wodzińskiemu. Akt nadania uroczyście został przekazany jego najbliższym podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. A dokładnie podczas koncertu laureatów Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna". Termin ten i okoliczności jego wręczenia nie są przypadkowe. To właśnie śp. Józef Wodziński był jednym z inicjatorów tego przeglądu.

- Miejscy radni jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu Józefowi Wodzińskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa". Co świadczy, że pan Józef łączył ludzi, a jego dorobek od samorządowca po społecznika był ogromny i zasługiwał na docenienie. Bardzo się cieszę, że dziś w taki symboliczny sposób, uhonorujemy śp. Józefa Wodzińskiego. Nie bez przypadku robimy to właśnie 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości było bowiem niezwykle ważne dla pana Józefa - powiedział tuż przed uroczystością wręczenia aktu prezydent Bełchatowa Patryk Marjan.

- Z panem Józefem spotkałem się w Strzelcu. Później nasze drogi spotkały się w Radzie Miejskiej w Bełchatowie. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę dziś przekazać rodzinie pana Józefa ten symboliczny akt. Jestem pewien, że dzięki temu tytułowi postać pana Józefa Wodzińskiego zapisze się w sercach mieszkańców Bełchatowa. Będziemy o nim pamiętać, ale też wspierać inicjatywy i przedsięwzięcia, które zapoczątkował. Był wielkim patriotą, społecznikiem, oddany naszym lokalnym sprawom - powiedział Michał Wyczachowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bełchatowie.

Dumy, a przede wszystkim wzruszenia nie kryją najbliżsi Józefa Wodzińskiego.

- Jesteśmy bardzo dumni z naszego Taty. To dla nas zaszczyt i czas wzruszenia. Podsumowanie jego kilkudziesięcioletniej pracy na rzecz Bełchatowa i bełchatowian. Tata przyjechał tutaj w latach 70. I od samego początku zaczął intensywnie działać. Ciągle miał plany i wciąż powtarzał, że tak wiele ma jeszcze do zrobienia - powiedział syn pana Józefa Radosław Wodziński.

Z kolei jego córka Wioletta Szafran podkreśla, że to wyjątkowe wyróżnienie i wspaniała nagroda dla ich taty.

- Jesteśmy dumni z naszego taty i pełni podziwu. To ogromny zaszczyt, że tytuł ten został mu przyznany. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Stworzył się taki niesamowity ruch społeczny, sporo ludzi samych do nas przychodziło, aby wziąć listę czy się na nią wpisać. To przepiękne, że jego przyjaciele, ale też mieszkańcy docenili to, co robił. Jego działalnością żyła tak naprawdę cała nasza rodzina. Tata ciągle działał, więc sporo go nie było w domu, ale pamiętam, jak przychodził i godzinami rozmawialiśmy o tym, co robił. Strzelec, Archiwum Strzeleckie, Cafe Senior Raj, Stowarzyszenie Erska - te nazwy wciąż się u nas przewijały. Dziś, na pewno jest wyjątkowy moment w naszym życiu. Co roku przychodziliśmy z rodziną na „Moją Ojczyznę" dlatego jeszcze bardziej nam miło, że właśnie w takich okolicznościach ten tytuł jest nadany - powiedziała córka pana Józefa Wioletta Szafran.

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa" Rada Miejska w Bełchatowie przyznała do tej pory trzem osobom. W 2014 otrzymał go ks. prałat Janusz Krakowiak. Cztery lata później - w 2018 roku Marian Wójcik. I teraz, w 2024 pośmiertnie miejscy radni nadali go Józefowi Wodzińskiemu. 

***************

Józef Wodziński, urodził się w 1955 w Białej Podlasce. Do 1973 r. mieszkał w Lebiedziewie k. Terespola nad Bugiem. Do Bełchatowa przeprowadził się w drugiej połowie lat 70-tych i na resztę swojego życia mocno związał się z naszym miastem. Tu założył rodzinę i tu niezwykle aktywnie udzielał się w życiu społecznym.

Józef Wodziński był założycielem NSZZ „Solidarność" przy PMUE – PW Katowice placówka Piaski w 1981 i 1990r. Był wielokrotnym członkiem władz statutowych NSZZ „Solidarność" Elektrowni Bełchatów. Jako radny II i III kadencji Rady Miejskiej w Bełchatowie działał na rzecz lokalnej społeczności. Jego aktywność przejawiała się także w organizacji wielu patriotycznych przedsięwzięć w regionie bełchatowskim. Wodziński był również współtwórcą Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno Kulturalnego i Kapituły Mundurowej wspierającej działaczy niepodległościowych i piłsudczyków.

Dał się poznać także jako wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło Bełchatów. W 1991 roku Józef Wodziński reaktywował Związek Strzelecki w Bełchatowie, był jego wieloletnim dowódcą i wychowawcą dla dziesiątek młodych bełchatowian. Ze "Strzelcem" był także związany jako Członek Naczelnej Rady Strzeleckiej i Komendy Głównej.

Jego zasługi i aktywność przyniosły mu odznaczenia min.: brązowy,srebrny i złoty Krzyż Zasługi oraz brązowy i srebrny medal za Zasługi dla obronności kraju. Józef Wodziński był także autor felietonów w prasie lokalnej oraz książek: „10 lat Bełchatowskiego Strzelca" i „Legenda tej Ziemi" o żołnierzach wyklętych.