Najważniejsze wideo w lodzkie

Uczczenie Pamięci. 85. rocznica mordu na ludności wiejskiej w Czekaju w niedzielę

IMG_1521
fot. ilustracyjne

W dniu 8 września 2024 roku Czekaj stanie się miejscem wyjątkowych uroczystości, które upamiętnią 85. rocznicę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce we wsi w pierwszych dniach II wojny światowej. Tego dnia wszyscy, którzy chcą oddać hołd zamordowanym, pomodlą się i oddadzą cześć przy pomniku upamiętniającym Ofiary.

Rocznica ta to nie tylko wspomnienie bólu i cierpienia, ale również chwila zadumy nad historią i nad losem człowieka, którego tragedia nierzadko jest powtarzana obecnie w różnych zakątkach świata. Podczas obchodów przy Pomniku w Czekaju, które co roku przyciągają mieszkańców oraz gości, uczestnicy będą mieli okazję na nowo zastanowić się nad wartością pokoju.

To tragiczne wydarzenie, które miało miejsce 8 września 1939 roku, na zawsze wpisało się w historię wsi. Wojska niemieckie, które wkroczyły do Czekaja, wprowadziły terror, przemoc i śmierć, a spokojne życie mieszkańców zostało brutalnie przerwane. Oprawcy, w bezwzględny sposób, z zimną krwią mordowali bezbronnych cywilów, a obrazy tej rzezi na zawsze pozostały w pamięci tych, którzy przeżyli.

W niedzielne popołudnie, o godzinie 17.00 w Czekaju, w miejscu, gdzie kiedyś rozgrywały się te dramatyczne wydarzenia, zgromadzą się mieszkańcy, władze samorządowe oraz przedstawiciele różnych organizacji, instytucji, aby wspólnie uczcić pamięć ofiar. Uroczystości zaszczyci swoją obecnością Piętnastacy – 15. Pułk Ułanów Poznańskich, który nawiązuje do ducha patriotyzmu.

W programie uroczystości znajdzie się Msza Święta polowa, sprawowana w intencji Ofiar, a także ceremoniał patriotyczny, który obejmie składanie wiązanek kwiatów oraz okolicznościowe przemówienia.

Burmistrz Miasta Uniejów, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Uniejowie, Sołtys i Sołectwo wsi Czekaj oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach.

Niech będzie to czas nie tylko pamięci, ale i jedności oraz refleksji nad tym, jak ważne jest poszanowanie pokoju i godności ludzkiej w każdej chwili historii.

Źródło: UM Uniejów