Uniejów: Umowa na budowę interaktywnego punktu turystyki geotermalnej podpisana

D34A9219
fot. UM Uniejów

Podczas piątkowego spotkania Burmistrz Uniejowa podpisał umowę z wykonawcą kolejnej inwestycji na terenie Uniejowa. Prace nad utworzeniem interaktywnego punktu turystyki geotermalnej można rozpoczynać.

Na terenie zabytkowego Parku Zamkowego, w sąsiedztwie Domu Pracy Twórczej, zlokalizowany jest obecnie budynek, w którym niegdyś znajdował się posterunek policji wodnej.

Budowla już wkrótce zostanie zburzona, a w jej miejsce powstanie nowy obiekt o innowacyjnej funkcji turystycznej, opartej na interaktywnej prezentacji i promocji wykorzystania wód geotermalnych w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego.

Realizacji zadania podjęła się firma Skonieczny Krzysztof Firma Budowlana CEGBUD, Chlebów 48, 62-700 Turek, z którą 2 grudnia br. Burmistrz Uniejowa – Józef Kaczmarek, w obecności Posła na Sejm RP – Piotra Polaka, podpisał umowę. W spotkaniu uczestniczyła także Edyta Leśniewska – główny specjalista ds. realizacji inwestycji, która od samego początku procedowała sprawę.

Po dopełnieniu formalności wszyscy, wraz z głównym inspektorem ds. realizacji inwestycji – Adamem Przytułą, wybrali się na miejsce zaplanowanej inwestycji.

Firma z Chlebowa jako jedyna złożyła ofertę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Utworzenie Interaktywnego Punktu Turystyki Geotermalnej w Uniejowie". Inwestycja wyceniona została na kwotę 5.530.000 zł brutto.

Po uzyskaniu wszelkich uzgodnień i decyzji niezbędnych do realizacji robót, rozpoczną się prace rozbiórkowe, a następnie budowa nowego obiektu. Do zadań zleceniobiorcy należało będzie również zaprojektowanie wnętrza obiektu wraz z wyposażeniem ruchomym (meble, sprzęty) oraz wyposażenia toalet.

Przedmiot zamówienia współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa – Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działanie – Rozwój gospodarki turystycznej, Podziałanie – Rozwój gospodarki turystycznej.

Interaktywny punkt turystyki geotermalnej to nie jedyna inwestycja, jaka realizowana jest obecnie na terenie gminy Uniejów. Burmistrz Kaczmarek wraz z Posłem Piotrem Polakiem odwiedzili niektóre z nich, omawiając przy okazji postęp prac.

Na bardzo zaawansowanym etapie jest już budowa przedszkola integracyjnego. Na ten moment robotnicy kończą stan surowy zamknięty – wstawiają okna, lada moment pojawią się również drzwi. Jak informuje kierownik budowy, Marek Kędzia, „ta część prac powinna być gotowa jeszcze przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Naprzód posunęły się także roboty wewnątrz budynku: ściany pokryte zostały tynkiem, montowana jest kanalizacja wewnętrzna, instalacja wody i centralnego ogrzewania, trwają prace elektryczne oraz dociepleniowe".

Dwukondygnacyjny budynek przedszkolny będzie mieścił łącznie osiem oddziałów, a w nich 200 wychowanków w wieku od trzech do sześciu lat.

Na parterze znajdować się będą cztery sale przedszkolne, sala sportowa, a także kuchnia i jadalnia. W strefie szatni powstanie osiem boksów szatniowych, dzięki czemu każdy oddział będzie miał swoją strefę.

Piętro pomieści kolejne cztery sale przedszkolne, a ponadto dwie sale twórczości dziecięcej, dwie sale zabaw, salę komputerową oraz gabinet logopedy. Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługują sale polisensoryczne – aktywizujące lub wyciszające zmysły za pomocą światła, dotyku, zapachu, dźwięków, muzyki i różnorodnych zabawek rozwijających zdolności poznawcze.

Z uwagi na prowadzenie działalności przedszkolnej o integracyjnym charakterze, projekt uwzględnia różnorodność potrzeb i możliwości dzieci borykających się z niepełnosprawnościami.

Pełnych kształtów nabiera również wznoszone w Spycimierzu Centrum Historyczno – Kulturalne. Obiekt jest już całkowicie zadaszony, trwają natomiast intensywne prace wykończeniowe stolarki okiennej i drzwi, montowana jest elektryka i kanalizacja, a w głównej części budynku położone zostały podłogi. Z zewnątrz pięknie prezentuje się prawie już gotowa fasada wykonana z cegieł i jasnego kamienia.

Budynek Centrum będzie posiadał jedną kondygnację z poddaszem użytkowym i z podwyższeniem do dwóch kondygnacji w części centralnej. W gmachu Centrum, na łącznej powierzchni ponad 960 metrów kwadratowych, mieścić się będą m.in. sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne, pomieszczenia warsztatowe oraz zaplecze biurowo – administracyjne. Obiekt zaprojektowano na planie litery U, z widokiem na dziedziniec.

Źródło: UM Uniejów