Najważniejsze wideo w lodzkie

Unijne środki na Kolej Dużych Prędkości z Sieradza do Poznania

2ddf88077ae39343a5ad750fae21f7c7_XL

Unijne wsparcie dla CPK na Kolej Dużych Prędkości. Chodzi o 162 mln zł na realizację prac projektowych dotyczących linii łączącej Sieradz z Poznaniem. To kluczowy element trasy, która w dużej mierze będzie przebiegała przez Województwo Łódzkie.

Dofinansowanie dotyczy planowanej linii nr 85 łączącej Sieradz, Kalisz, Pleszew i Poznań. To ważny fragment tzw. „Y", czyli sieci Kolei Dużych Prędkości łączącej Łódź i Województwo Łódzkie z Warszawą, Poznaniem i Wrocławiem. Odcinek KDP o długości 480 km skróci czasy przejazdów między tymi miastami. Pokonanie trasy z Sieradza do Poznania pociągiem zajmie mniej niż 100 minut, a to będzie możliwe dzięki podniesieniu prędkości eksploatacyjnej linii do 300 – 320 km/h. Projekt budowlany przygotuje Centralny Port Komunikacyjny. Inwestycja ma zostać uruchomiona do 2035 roku.

Budowa Kolei Dużych Prędkości niesie za sobą wiele korzyści dla Województwa Łódzkiego, które jest osią całego projektu. To m.in. rozwój miast i mniejszych miejscowości, szybszy przepływ ludzi, dostęp do lotniska międzykontynentalnego czy możliwość przyciągania inwestorów. Dworzec Łódź Fabryczna ma szansę stać się hubem komunikacyjnym, w którym krzyżować się będą szlaki przebiegające z północy na południe i ze wschodu na zachód. To zwiększy udział transportu nisko i zeroemisyjnego, a także pozwoli utworzyć nowe specjalistyczne miejsca pracy związane z utrzymaniem infrastruktury i taboru kolejowego. Rozwój czeka też regionalnego przewoźnika, czyli Łódzką Kolej Aglomeracyjną, dla której budowa KDP to szansa na zwiększenie liczby pasażerów.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi