Upamiętniono 82. rocznicę likwidacji kutnowskiego getta

batch1_DSC0193_20240419-112901_1
fot. UM Kutno

Mieszkańcy miasta upamiętnili w piątek (19.04) kutnowskich Żydów. Oficjalne uroczystości upamiętniające bestialski mord prawie 8 tysięcy mieszkańców regionu jak zwykle odbył się na terenie, dawnej cukrowni Konstancja.

Teren kutnowskiej cukrowni również został przekształcony przez niemieckich okupantów w getto. Umieszczono w nim około 8 tysięcy Żydów pochodzących z Kutna i pobliskich miejscowości.

- To stąd do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem wywożono mieszkańców Kutna i okolic. Starajmy się odkrywać jak najwięcej historii, aby młodzi ludzie poznawali świat kutnowskich i polskich Żydów. Uczmy młodych pamiętać o tamtych wydarzeniach - apelowała Grażyna Baranowska z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, które jest organizatorem Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach.

- Kolejny raz przychodzi nam wspominać dramat kilku tysięcy mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy w nieludzkich warunkach przez dwa lata żyli tutaj, w kutnowskiej Konstancji. Tragedii dopełnił bestialski mord popełniony przez hitlerowskich okupantów w mobilnych komorach gazowych. Jako ojciec wspominam zwłaszcza los tysiąca kutnowskich dzieci i młodzieży - podkreślał Michał Adamski, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta UM Kutno.

Wielkie słowa podziękowania skierowane zostały do społeczników - strażników pamięci narodowej, którzy od lat dbają o godne uczczenie dziedzictwa żydowskiego ziemi kutnowskiej. Chodzi zwłaszcza o Grażynę Baranowską, Bożenę Gajewską, Andrzeja Olewnika, a także organizację pozarządową – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Od 2015 roku, w drugiej połowie kwietnia, TPZK organizuje obchody Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach. Mieszkańcy miasta spotykają się w miejscu, które było przedpieklem Zagłady ok. 8 tysięcy Żydów, w tym ok. 7 tys. mieszkańców Kutna.

źródło: UM Kutno

Zobacz zdjęcia: