Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły muzycznej na Zapiecku

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły muzycznej na Zapiecku
fot. UM Tomaszów Mazowiecki

Tablica pamiątkowa upamiętniająca Polaków, mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego, którzy w latach 1939-1945 zostali zamordowani przez Gestapo i miejscowych Volksdeutschów, została uroczyście odsłonięta dziś w samo południe, 21 września.

Tablica upamiętnia osoby, które w budynku obecnej Państwowej Szkoły Muzycznej (siedziby niemieckiego Gestapo w okresie drugiej wojny światowej) oddali życie za Ojczyznę, walcząc w strukturach Armii Krajowej Obwodu Tomaszowskiego oraz w innych organizacjach niepodległościowych.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści i ich przedstawiciele, przedstawiciele władz wojewódzkich, władz miejskich i powiatowych, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych, przedstawiciele łódzkiego IPN, centrum edukacji artystycznej w Łodzi, przedstawiciele instytucji kultury oraz mediów, przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele i młodzież szkolna. Na uroczystości obecni byli także potomkowie rodzin Polaków pomordowanych na Zapiecku.

Uroczystości towarzyszył program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 i Państwowej Szkoły Muzycznej, rys historyczny oraz okolicznościowe przemówienia. Odsłonięcia tablicy w imieniu prezydenta miasta Marcina Witko dokonała skarbnik miasta Elżbieta Dratwa wraz z dyrektorką PSM w Tomaszowie Mazowieckim Grażyną Węgrzyńską. Pod tablicą złożono wieńce i kwiaty.

Przypomnijmy, że budynek przy ul. Zapiecek 8, w czasie II wojny światowej był siedzibą Gestapo i miejscem kaźni. W nieludzki sposób katowano tu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic, mówi się nawet o ponad 700 ofiarach, które zginęły z rąk miejscowej hitlerowskiej policji politycznej. Pierwotna tablica, która upamiętniała zamordowanych w tym miejscu tomaszowian, została umieszczona na ścianie budynku w 1957 roku. Kilka lat temu została zdemontowana wraz z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej i zdeponowana jako eksponat w tomaszowskim muzeum. Władze miasta i dyrekcja szkoły muzycznej podjęły starania, by tablica z nową treścią wróciła na swoje miejsca. Było to niezwykle ważne dla mieszkańców i lokalnych organizacji pozarządowych. Starania te zakończyły się sukcesem, nowa treść inskrypcji została zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a sama tablica została zamontowana przy głównym wejściu do budynku.

Źródło: UM Tomaszów Mazowiecki