Najważniejsze wideo w lodzkie

VIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich za nami

turniej2024kgw2n
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W sobotę, 9 listopada 2024 roku, w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim odbył się VIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich. Honorowy patronat nad Turniejem objął Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego i Dorota Ignasiak – dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, powitały uczestników Turnieju i zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego, , Michał Jodłowski - Przewodniczący Rady Powiatu, Teodora Sowik - członek Zarządu Powiatu, Szczepan Goska i Jarosław Feliński - radni Rady Powiatu Tomaszowskiego, Maciej Gontarek - dyrektor Firmy Eneris Surowce, Piotr Majchrowski - Wójt Gminy Lubochnia, Jacek Zakrzewski - dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Rekreacji i Biblioteki Publicznej w Czerniewicach.

Udział w Turnieju wzięło 10 reprezentacji Kół Gospodyń Wiejskich. Były to:

- KGW Brzustów (gm. Inowłódz),

- KGW Kreatywne Babki (gm. Czerniewice),

- Koło u Stacha (gm. Tomaszów Mazowiecki),

- KGW Luboszewy (gm. Lubochnia),

- KGW Kochanówka (gm. Lubochnia),

- KGW Wola Gosławska (gm. Bielawy),

- KGW Myśliwczów (gm. Wielgomłyny),

- KGW Franciszkany (gm. Nowy Kawęczyn),

- KGW w Dąbrowie Rusieckiej (gm. Rusiec),

Gospodarzami tegorocznej imprezy było KGM Dzierlatki.

Reprezentacje rywalizowały w sześciu konkurencjach: modowej, kulinarnej, artystycznej, edukacyjnej, sprawnościowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi. Tematem tegorocznej edycji był PRL. Wszystkie konkurencje osadzone były właśnie w tym okresie. I tak, w konkurencji artystycznej trzeba było zaprezentować scenkę, nawiązującą do hasła „Za czym kolejka ta stoi". Koła przygotowały rekwizyty i przebrania z PRL-u, więc można było się poczuć jak w prawdziwym PRL-owskim sklepie. Laury w tej konkurencji zebrało KGW Myśliwczów.

Konkurencję edukacyjną zdominowały wspomnienia i opowieści o tym, co najbardziej z tamtego okresu utkwiło w pamięci. Tu zwyciężyło KGW Franciszkany.

W konkurencji kulinarnej regulaminową potrawą był deser z czasów PRL-u i tu podniebienia jury urzekły wafle, przygotowane przez KGW Kreatywne Babki.

Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja sprawnościowa, która zawsze do końca utrzymywana jest w tajemnicy. Tym razem uczestnicy musieli zmierzyć się z wielką górą papieru toaletowego. Wygrana przypadła KGW Kochanówka. Konkurencji patronowała firma Eneris Surowce.

Test wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotowała placówka terenowa KRUS-u. Tu reprezentanci poszczególnych kół musieli wykazać się szeroką wiedzą, a I miejsce przypadło KGW Luboszewy.

W najbardziej widowiskowej konkurencji – modowej, w trakcie której uczestnicy idą po czerwonym dywanie, niczym na prawdziwym wybiegu i prezentują przygotowane wcześniej stroje, inspirowane ówczesną modą. Większość z nich wykonana była własnoręcznie, a I miejsce zdobyło KGW Wola Gosławska.

Grand Prix turnieju powędrowało do KGW Luboszewy z gminy Lubochnia. Nagrody ufundowali Starostwo Powiatowe, PCAS, KRUS i Eneris Surowce. Nagrodę Fair Play, którą koła corocznie przekazują sobie jako wyraz sympatii, ubiegłoroczny laureat - KGW Dzierlatki przekazało KGW Brzustów. W tym roku jej symbolem był kogut.

Turniej uświetnił występ utalentowanych uczestników zajęć wokalnych PCAS-u: Weronika Wójcik, Oliwia Książczak, Julian Dobrzyński, Mieczysław Kincel, Stowarzyszenie „Nadzieja". Imprezę prowadził Kuba Wolak. Na scenie pojawiła się też sekcja taneczna PCAS-u z instruktorem, Michałem Gawlikiem. Gwiazdą wieczoru był Paweł Stasiak – lider zespołu Papa D, dawnego Papa Dance. Po uroczystym wręczeniu nagród uczestnicy bawili się z Mr Sebii do późnych godzin wieczornych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim