W Koluszkach testują inteligentne oświetlenie

Zrzut-ekranu-2024-05-24-o-13.54.05
fot. Gmina Koluszki

Na terenie gminy Koluszki trwają przygotowania do wymiany opraw oświetleniowych nieenergooszczędnych na LED-owe, które zużywają znacznie mniej energii.

Łącznie wymienionych ma zostać 2700 starych opraw sodowych. Zadanie inwestycyjne obejmie wszystkie oprawy znajdujące się na słupach własności PGE oraz oświetlenie na słupach własności gminy (ul. Kolejowa, osiedle bloków przy ul. 11 Listopada oraz cały Park Miejski). Całkowita wartość zadania to 5 mln złotych. Inwestycja została wsparta dofinansowaniem w wysokości 4 mln zł z rządowego Programu Polski Ład „Rozświetlamy Polskę". Pozostałe środki będą pochodzić z budżetu Gminy Koluszki.

Energooszczędne oświetlenie to jedno. Drugi krok to efektywniejsze zarządzanie oświetleniem. Dzięki wyposażeniu nowych opraw w gniazda Zhaga (ZDi4), będzie można doposażyć oprawy oświetleniowe w nowoczesny, inteligentny system sterowania. Przy nowo powstałym odcinku ul. Piłsudskiego w Koluszkach, trwają właśnie testy powyższego systemu. Inteligentne sterowanie umożliwia nie tylko włączanie i wyłączanie światła, ale również regulowanie jego natężenia, barwy, a także harmonogramowanie pracy w zależności od potrzeb użytkownika. Odbywa się to przy wykorzystywaniu stosownej aplikacji, która dostępna może być z poziomu zwykłego telefonu. Jeśli system się sprawdzi, zostanie on zaaplikowany w całym mieście.

Źródło: Gmina Koluszki