Najważniejsze wideo w lodzkie

W Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się promocja książki "Wojenne tułaczki..."

7
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie

W piątkowe południe 9 lutego w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się promocja długo wyczekiwanej książki „Wojenne tułaczki. Wspomnienia mieszkańców ziemi jarocińskiej wysiedlonych w latach 1939-1940". Jest to zbiór wspomnień mieszkańców powiatu jarocińskiego, którzy w grudniu 1940 r. zostali wypędzeni przez Niemców ze swoich domów i przesiedleni na ziemię opoczyńską.

Tuż przed promocją delegacje opoczyńska i jarocińska, złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą okupacyjne wysiedlenia, która od pięciu lat znajduje się na ścianie byłego magistratu przy placu Kościuszki.

W promocji wziął udział Robert Kaźmierczak oraz Jarosław Szych reprezentujący Jarocińsko-Opoczyńskie Stowarzyszenie „Wspólna Pamięć", zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, burmistrz Żarnowa dr Krzysztof Nawrocki, wójt gminy Aleksandrów dr Paweł Mamrot, wójt gminy Paradyż Wojciech Rudalski, dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego Krzysztof Jednac oraz dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski.

Robert Kaźmierczak wraz z Jarosławem Szychem, którego przodkowie znaleźli schronienie w pobliskim Zachorzowie, przybliżyli gościom historię okupacyjnych wysiedleni i wiele osobistych, często dramatycznych losów jarocinian. W imieniu swoim a przede wszystkim wszystkich wysiedlonych po raz kolejny przekazali słowa wielkiego uznania i wdzięczności za tak ciepłe, ofiarne i bezinteresowne przyjęcie wypędzonych. Swoimi wspomnieniami podzielili się także potomkowie rodzin z Zachorzowa i Gawron, które przez kilka lat gościły w swoich progach jarocinian. Jerzy Misiurski czytał fragmenty wspomnień.

Książka „Wojenne tułaczki. Wspomnienia mieszkańców ziemi jarocińskiej wysiedlonych w latach 1939-1940" została wydana przez Jarocińsko-Opoczyńskie Stowarzyszenie „Wspólna Pamięć" oraz Muzeum Regionalne w Jarocinie przy współudziale Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie. Jest bezcennym źródłem informacji na temat losów i życia codziennego wysiedlonych, którzy okupację spędzali m.in. w Opocznie, Białaczowie, Mniszkowie, Zachorzowie, Maleniu, Przysusze, Ostrowie, Żarnowie, Prymusowej Woli, Kunicach, Gawronach czy Skórkowicach. Autorką jednego ze wspomnień jest Grażyna Zawadzka z Gawron.

Publikację można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie oraz w Bibliotece Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie.

źródło: Muzeum Regionalne w Opocznie