Najważniejsze wideo w lodzkie

W Sieradzu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu "Tak dla rozwoju. CPK - Atom - Porty"

cpk-11
fot. UM Sieradz

W Sieradzu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu "Tak dla rozwoju. CPK - Atom - Porty". W spotkaniu udział wziął Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza oraz samorządowcy z południowo-zachodniej części województwa łódzkiego

Z samorządowcami omawiane były przede wszystkim zmiany w planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i jego komponentu kolejowego. - Konsultowany obecnie, tzw. horyzontalny rozkład jazdy [wejdzie w życie w 2035 r. - red.] nie przewiduje, by w Sieradzu zatrzymywał się jakikolwiek pociąg Kolei Dużych Prędkości. Naszą intencją było, by CPK przede wszystkim służyło rozwojowi takich miast, jak Sieradz, Kalisz, Włocławek czy Łomża. By Sieradz i inne miasta otrzymały kilka czy kilkanaście połączeń najwyższej jakości i mogły stać się regionalnymi węzłami przesiadkowymi dla mieszkańców powiatu czy całego regionu. Oknem na świat, które z jednej strony przyciąga inwestycje i różne możliwości rozwoju a mieszkańcom daje możliwość szybkiego dojechania do Łodzi, do Wrocławia, Warszawy i dalej poprzez CPK w cały świat - mówił Marcin Horała, przewodniczący zespołu (Prawo i Sprawiedliwość).

Paweł Osiewała również podkreślał, że propozycje przedstawiane w horyzontalnym rozkładzie są nie do zaakceptowania. - Sieradz w tym wariancie nic nie zyskuje. Chciałbym, by te kilka czy kilkanaście pociągów zatrzymywało się w naszym mieście. Z CPK przy tej inwestycji współpracujemy już od 2021 r., czego efektem są wspólne koncepcje przebudowy dworca PKP w Sieradzu, budowy przejść podziemnych czy parkingów na kilkaset pojazdów.

W podobnym tonie wypowiadała się również posłanka Paulina Matysiak (Nowa Lewica) . - Absolutnie nie zgadzam się z takim myśleniem, że najpierw aglomeracje a potem, jeżeli coś jeszcze zostanie, mniejsze miasta. Konsultowany właśnie horyzontalny rozkład jest absolutnie niesprawiedliwy dla mieszkańców Sieradza i regionu - mówiła posłanka.

Na oficjalnej strony CPK można przeczytać, że "Sieradz może liczyć na gęstą siatkę pociągów różnorodnych kategorii. W horyzoncie roku 2040, gdy zrealizowane zostaną również dalsze inwestycje na sieci kolejowej analizowana lista pociągów: Kolei Dużych Prędkości (KDP), dalekobieżnych konwencjonalnych (P), regionalnych expresów (RE) przedstawia się następująco:
KDP: Zielona Góra – Leszno – Kalisz – Sieradz – Łódź – CPK – Warszawa,
Dalekobieżny w relacji: Wrocław – Ostrów Wielkopolski – Kalisz – Sieradz – Łódź – Skierniewice – Warszawa – Siedlce – Terespol,
Regionalny expres: w relacji Kalisz – Sieradz – Łódź – Brzeziny – Skierniewice
Regionalny expres: w relacji Kalisz – Sieradz – Łódź – Brzeziny – Łowicz,
Regionalny expres: Sieradz – Wieruszów – Kępno – Syców – Oleśnica – Wrocław.

Dodatkowo uruchomienie regionalnych ekspresów w proponowanej relacji (lub zmodyfikowanej w wyniku konsultacji HRJ) zależne będzie od zapewnienia finansowania przez urzędy marszałkowskie. - Przy takich informacjach ta perspektywa zyskania szybkiego i nowoczesnego połączenia dla Sieradza i innych miast regionu oddala się. Dlatego uważam, że pociągi w Sieradzu powinny zatrzymywać się w perspektywie 2035 r. - mówiła posłanka.

- To bardzo ważna sprawa dla całego regionu, by Sieradz miał przystanek Kolei Dużych Prędkości. Jednocześnie trzeba też walczyć o mniejsze połączenia kolejowe, np. między Wieluniem a Sieradzem - dodawał Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.

- Sprawa ta powinna formalnie połączyć wszystkie zainteresowane samorządy - stwierdził poseł Paweł Rychlik (Prawo i Sprawiedliwość).

Zgodnie z aktualnymi założeniami przekazywanymi przez CPK, docelowo obsługę Sieradza liniami KDP powinny zapewniać pociągi poruszające się z prędkością do 250 km/h, które zatrzymają się na stacji Sieradz. Przewidywany obecnie plan postojów może ulec zmianie i docelowo niewykluczona jest obsługa Sieradza również którąś z linii KDP. - Linia KDP będzie poprowadzona obrzeżami Sieradza i Kalisza, natomiast do centrów miast prowadzić będą łącznice kolejowe, dzięki którym istniejące stacje staną się nowoczesnymi węzłami przesiadkowymi - głosi komunikat prasowy.

W ramach prac realizowanych przez CPK stacja kolejowa w Sieradzu zostanie całkowicie przebudowana. - Inwestycja będzie podstawą do stworzenia multimodalnego węzła przesiadkowego, w którym pociągi stanowić będą przedłużenie lokalnych środków transportu takich jak autobusy czy samochody. Przygotowywane inwestycje CPK w Sieradzu całkowicie odmienią okolice dworca przekształcając je w nowoczesne centrum przesiadkowe. Planowana jest integracja dworca kolejowego i autobusowego, a także zwiększenie dostępności do stacji kolejowej od północnej strony miasta, dzięki rozbudowie sieci dróg dojazdowych, parkingów i dróg rowerowych. Powstać ma szerokie przejście podziemne z drogą rowerową będące nowym połączeniem pieszo-rowerowym w mieście - wyjaśnia CPK.

Ta koncepcja węzła przesiadkowego została wypracowana podczas warsztatu kreatywnego w 2023 r. , w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu, spółek kolejowych PKP SA i PKP PLK, PKS Sieradz, projektanci linii LK 85 oraz planiści transportu i urbaniści CPK.

Źródło: UM Sieradz