W Spycimierzu powstaje ścieżka historyczno-kulturowa

IR8_3687
fot. UM Uniejów

Gmina Uniejów wraz Sołectwem Spycimierz pozyskała dofinansowanie od Marszałka Województwa Łódzkiego na realizację ścieżki w Spycimierzu. Oznaczeniu „Spycimierskiej Drogi" posłużą tablice informacyjne.

Położony w gminie Uniejów Spycimierz słynie z tradycji kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała. Tradycja została w 2018 r. wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w 2021 r. na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Aby wykorzystać potencjał miejsca, gmina złożyła wniosek i pozyskała środki w wysokości 100 tysięcy zł przyznane przez Samorząd Województwa Łódzkiego z programu „Infrastruktura sołecka na plus" .

W ramach przedsięwzięcia powstanie ścieżka pn. „Spycimierska Droga". Spójny system oznaczeń w formie tablic informacyjnych ułatwi turystom poznanie najważniejszy miejsc związanych z dziejami wsi oraz bogactwa kulturowego i przyrodniczego, a mieszkańców zintegruje wokół bogatej historii i dziedzictwa kulturowego. Oznakowanie będzie nawiązywać do tradycji układania kwiatowych dywanów i wpisu na światową listę UNESCO. Ponadto, przy wjazdach do miejscowości Spycimierz staną oryginalne witacze.

Celem realizacji projektu jest wzmocnienie tożsamości regionu, a także walor edukacyjny, uświadomienie lokalnej historii mieszkańcom miejscowości. Dodatkową wartością będzie wykonanie szlaku oraz mapy okolicy, która przyczyni się do lepszej komunikacji ludności.

W ramach ścieżki zaplanowano dwie duże tablice: jedna z nich będzie poświęcona dziejom wsi i tradycji układania kwiatowych dywanów, natomiast na drugiej pojawią się informacje i ciekawostki związane z charakterystyczną dla Spycimierza szatą roślinną i kwiatami najczęściej używanymi do układania dywanów.

Oprócz tego w przygotowaniu jest 12 mniejszych tablic dedykowanych poszczególnym miejscom, wydarzeniom oraz 4 kapliczkom – ołtarzom. Zakres tematyczny przedstawia się następująco:

1. Historia Kościołów Spycimierskich
2. Układ przestrzenny wsi
3. Gród kasztelański – kasztelanowie spycimierscy
4. Cmentarze
5. Wieś nad wodą
6. Jednostka OSP
7. II wojna światowa
8. Historia i teraźniejszość Człop
9. Historia i teraźniejszość Zielenia
10. Historia i teraźniejszość Spycimerza-Kolonii
11. Osadnictwo olęderskie – Człopki, Kaczka, Leśnik
12. Produkty lokalne

Dla tych, którzy nie mogą być w Spycimierzu osobiście, pomyślano o szlaku wirtualnym dostępnym na specjalnie utworzonej zakładce na stronie spycimierskiebozecialo.pl.

źródło: UM Uniejów