W środę, 2 kwietnia 2025 roku, w 20. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II delegacja władz samorządowych Powiatu Tomaszowskiego oddała hołd temu wielkiemu Polakowi. W skład delegacji weszli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Włodzimierz Justyna – Wicestarosta Powiatu, Teodora Sowik i Michał Czechowicz – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego. Przed pomnikiem znajdującym się na terenie Sanktuarium Świętego Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim, ufundowanym w 1996 roku przez mieszkańców miasta, złożono kwiaty i zapalono znicze jako wyraz pamięci i szacunku dla Papieża Polaka.
Hołd Janowi Pawłowi II oddała również delegacja dyrektorów tomaszowskich szkół ponadpodstawowych, której przewodniczył Łukasz Cerazy – Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego. W imieniu Tomaszowskiego Centrum Zdrowia wiązankę kwiatów złożył jego prezes, Marek Utracki.
Jan Paweł II, nazywany Papieżem Pielgrzymem, pozostawił niezatarty ślad w historii Polski i świata. Jego pontyfikat, trwający ponad 26 lat, przyczynił się do przemian politycznych, społecznych i duchowych na całym świecie. W szczególności był on orędownikiem pokoju, jedności i dialogu między narodami. Jego nauki oraz niezachwiana wiara w godność człowieka inspirowały miliony ludzi. Pomnik, przed którym oddano mu hołd, jest symbolem wdzięczności i pamięci tomaszowian o wielkim rodaku, który w 1987 roku odwiedził Łódź, niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Uroczystość upamiętniająca Papieża Polaka stała się okazją do refleksji nad jego dziedzictwem i nieprzemijającymi wartościami, które głosił przez całe swoje życie.
„Szanowni Państwo, 20. rocznica śmierci największego z rodu Polaków - Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Człowieka, który przez prawie 27 lat na Stolicy Piotrowej zawiadywał całym Kościołem Rzymsko-Katolickim. Człowieka, którego poznały miliardy mieszkańców naszego globu. Kochany przez wszystkich. Człowiek, który mówił o miłości, mówił o tym, żeby pomagać drugiemu człowiekowi. To ten, który przekazywał nauczanie Jezusa Chrystusa ludziom po to żeby ten świat był lepszy, żeby był bardziej wspaniały, żeby był taki normalny dla życia wszystkich ludzi. Człowiek, który kochał najbiedniejszych, człowiek, który kochał wszystkich ludzi. Jego wyjątkowa aktywność, ponad 100 pielgrzymek do różnych krajów na świecie. Tak jak powiedziałem, miliardy osób, które mogły wysłuchać tego wyjątkowego przesłania skierowanego do ludzi. Swoją postawą pokazywał, jak żyć, jak kochać innych ludzi i jak wypełniać to wszystko, co przekazał nam Pan Jezus Chrystus. Człowiek, który zostanie zapamiętany jako symbol miłości przez wszystkich, nie tylko ludzi wierzących, ale również niewierzących. To ciepło, to dobro, które biło od Niego jest wzorem do naśladowania, jest symbolem związanym z tym, że można przeżyć swoje życie w taki sposób, żeby być otwartym na innych, ale też żeby kochać tych wszystkich ludzi, którzy przychodzą z problemami, przychodzą ze swoimi troskami. To właśnie Ojciec Święty Jan Paweł II.
My jako Polacy pokazaliśmy podczas tych wszystkich pielgrzymek Ojca Świętego do naszej Ojczyzny, że identyfikujemy się z tym nauczaniem Jana Pawła II, identyfikujemy się z tym wszystkim, co jest związane z naszym państwem od początku jego istnienia. Człowiek, który w momencie kiedy umierał, zgromadził 300 tysięcy ludzi. Tak, w Watykanie, w Rzymie było tyle osób, a podczas pogrzebu szacuje się, że przybyło 5 milionów ludzi. To wyjątkowa postać. Przybyli, bo Go kochali, płakali i wyrażali też swój smutek z odejścia do domu Ojca. Przybyli najważniejsi przedstawiciele z całego świata, okazując szacunek dla wyjątkowego człowieka, który był nie tylko pracowity, ale przede wszystkim to jego codzienne dawanie przykładów miłości było czymś wyjątkowym. Było czymś, co do dzisiaj tkwi w nas, o czym pamiętamy i chcemy naśladować w swoim życiu. Wielki Polak, największy z rodu Polaków, raz jeszcze powiem, Jan Paweł II. Trzeba oddawać szacunek, trzeba pamiętać przede wszystkim o jego nauczaniu.
W sposób symboliczny jako Zarząd Powiatu i jako przedstawiciele środowiska oświatowego, również i medycznego, składaliśmy kwiaty. Zapaliliśmy znicze, chociażby w ten sposób pokazać, że pamiętamy o tym wszystkim, co wiązało się z pontyfikatem Jana Pawła II, co wiązało się z jego wyjątkowym życiem, ale to, co jest ważne, żebyśmy starali się nawiązywać do tego wszystkiego, o czym mówił Jan Paweł II, żebyśmy starali się żyć w taki sposób, który będzie przykładem dla innych i będzie dawał nam takie poczucie satysfakcji, że robimy coś dobrego dla innego człowieka, że możemy w zgodzie, w miłości współżyć tutaj na terenie naszego kraju, na terenie całego świata. Drodzy Państwo, Jan Paweł II symbol łączenia narodów, symbol łączenia tego wszystkiego, co dobre. Światowe Dni Młodzieży, które gromadziły miliony młodych ludzi. Światowe Dni Młodzieży, które potrafiły zjednać młodych ludzi ze starszym pokoleniem, potrafiły pokazać, że to, co piękne, wspaniałe, może być kontynuowane przez kolejne pokolenia i może być zaczynem czegoś wyjątkowego, czegoś dobrego." – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim