Najważniejsze wideo w lodzkie
 
Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo32 570 wyświetlenia
 
Budynek stacji kolejowej w Rawie Mazowieckiej zostanie zmodernizowany

Budynek stacji kolejowej w Rawie Mazowieckiej zostanie zmodernizowany

Liczba osób, które zobaczyły to wideo12 357 wyświetlenia
 
Pożar gazociągu w Gałkowie Dużym

Pożar gazociągu w Gałkowie Dużym

Liczba osób, które zobaczyły to wideo53 394 wyświetlenia
 
Briefing prasowy Mariusza Błaszczaka w Skierniewicach

Briefing prasowy Mariusza Błaszczaka w Skierniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo17 365 wyświetlenia
 
Kolejna Majówka w Wilkowicach przeszła do historii

Kolejna Majówka w Wilkowicach przeszła do historii

Liczba osób, które zobaczyły to wideo12 909 wyświetlenia
 
Piknik “Od Chrobrego do dzisiaj - ponad 1000 powodów do dumy”

Piknik “Od Chrobrego do dzisiaj - ponad 1000 powodów do dumy”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo30 860 wyświetlenia
 
Kolejny kandydat na Prezydenta RP odwiedził nasz region

Kolejny kandydat na Prezydenta RP odwiedził nasz region

Liczba osób, które zobaczyły to wideo41 352 wyświetlenia
 
Niektóre oddziały w rawskim szpitalu zostaną zamknięte?

Niektóre oddziały w rawskim szpitalu zostaną zamknięte?

Liczba osób, które zobaczyły to wideo43 778 wyświetlenia
 
Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich zachęca do odwiedzin

Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich zachęca do odwiedzin

Liczba osób, które zobaczyły to wideo43 750 wyświetlenia
 
Część artystyczna i Piknik Strażacki z okazji 100-lecia OSP Rogów

Część artystyczna i Piknik Strażacki z okazji 100-lecia OSP Rogów

Liczba osób, które zobaczyły to wideo22 613 wyświetlenia
 
Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie ma już 100 lat

Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie ma już 100 lat

Liczba osób, które zobaczyły to wideo24 327 wyświetlenia
 
Szymon Hołownia z wizytą w Brzezinach

Szymon Hołownia z wizytą w Brzezinach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo38 174 wyświetlenia
 
Mieszkańcy powiatu brzezińskiego uczcili Święto Flagi

Mieszkańcy powiatu brzezińskiego uczcili Święto Flagi

Liczba osób, które zobaczyły to wideo17 135 wyświetlenia
 
Oczyszczalnia ścieków w Kurzeszynie oficjalnie otwarta

Oczyszczalnia ścieków w Kurzeszynie oficjalnie otwarta

Liczba osób, które zobaczyły to wideo25 395 wyświetlenia
 
W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo85 029 wyświetlenia
 
Wpadli z ponad kilogramem narkotyków

Wpadli z ponad kilogramem narkotyków

Liczba osób, które zobaczyły to wideo29 486 wyświetlenia
 
W Lisowicach odbyła się kolejna “Bitwa o plażę”

W Lisowicach odbyła się kolejna “Bitwa o plażę”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo27 044 wyświetlenia
 
Inscenizacja Drogi Krzyżowej w Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie

Inscenizacja Drogi Krzyżowej w Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo30 214 wyświetlenia
 
Spotkanie Wielkanocne w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej

Spotkanie Wielkanocne w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo14 217 wyświetlenia
 
Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Brzezinach

Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Brzezinach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo25 625 wyświetlenia
 
Karol Nawrocki spotkał się z mieszkańcami Brzezin

Karol Nawrocki spotkał się z mieszkańcami Brzezin

Liczba osób, które zobaczyły to wideo28 771 wyświetlenia
 
Zajezdnia autobusowa w Głuchowie po remoncie

Zajezdnia autobusowa w Głuchowie po remoncie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo31 173 wyświetlenia
 
Stowarzyszenie “Włóczykije” powitało wiosnę na sportowo

Stowarzyszenie “Włóczykije” powitało wiosnę na sportowo

Liczba osób, które zobaczyły to wideo33 969 wyświetlenia
 
W Nadleśnictwie Skierniewice trwa akcja “Lasy na nowe 100-lecie”

W Nadleśnictwie Skierniewice trwa akcja “Lasy na nowe 100-lecie”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo35 187 wyświetlenia

Weekend z energią w powiecie bełchatowskim

DSC00718
zdjęcia: UMWŁ

Bełchatów i jego okolice to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę pełną ruchu, kontaktu z naturą i smacznego jedzenia. Można tu dotrzeć szybko i wygodnie z Łodzi i innych miast regionu dzięki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która oferuje połączenia do Łasku i następnie autobusem do Szczercowa. To świetna opcja, jeśli ktoś chce połączyć ekologię z aktywnością fizyczną – nie trzeba martwić się o parkowanie, a podróż koleją pozwala rozpocząć dzień bez stresu.

Po przyjeździe warto od razu wskoczyć na rower i ruszyć w stronę malowniczych tras. Okolica jest idealna do jazdy rowerem: cicha, zielona i bezpieczna. Po drodze można zatrzymać się na leśny piknik – wystarczy koc i przekąski, a przyroda zadba o resztę. W sezonie warto mieć oczy szeroko otwarte, bo w lasach roi się od grzybów, jagód, można też poobserwować dzikie zwierzęta.

Jeśli pogoda dopisuje, dobrym pomysłem jest też wypad na Górę Kamieńsk – usypane z hałd wzniesienie, z którego roztacza się niesamowity widok na całą okolicę. To niecodzienny krajobraz, szczególnie ciekawy dla osób, które chcą zobaczyć, jak natura i przemysł mogą funkcjonować obok siebie.

Bełchatów może również zaskoczyć miłośników wodnych przygód. W niedalekiej odległości, w okolicach miejscowości Brudzice, Szczerców czy Lubiec, rzeka Widawka oferuje świetne warunki do spływów kajakowych. To spokojna, niezbyt głęboka rzeka o malowniczym przebiegu, idealna także dla początkujących. W okolicy działa kilka wypożyczalni, które udostępniają kajaki i organizują spływy z transportem powrotnym. Można wybrać krótkie, godzinne trasy albo zdecydować się na całodniową wyprawę z przerwą na ognisko i kąpiel w rzece.

Rzeka płynie ze średnią szybkością ok. 4 km/h. Czas trwania spływów w zależności od wybranej trasy:

ŻAR – SZCZERCÓW – ok. 2 godz. (ok. 7 km)SZCZERCÓW – DUBIE/ZAGRODNIKI – ok. 2 godz. (ok. 6 km)SZCZERCÓW – KORABLEW – ok. 3 godz. (ok. 10 km)SZCZERCÓW – RESTARZEW – ok. 4 godz. (ok. 13 km)SZCZERCÓW – CHOCIW – ok. 5 godz. (ok. 17 km)SZCZERCÓW – RUDA – ok. 6 godz. (ok. 21 km)SZCZERCÓW – ROGÓŹNO – ok. 7 godz. (ok. 25 km)SZCZERCÓW – Stara Wieś/Górki Grabińskie – ok. 8 godz. (ok. 29 km)SZCZERCÓW – LIGOTA – ok. 9 godz. (ok. 33 km)SZCZERCÓW – REMBIESZÓW – ok. 10 godz. (ok. 37 km)SZCZERCÓW – PSTROKONIE (przy Warcie) – ok. 11 godz. (ok. 41 km) – po prawej stronie dogodne miejsce do zakończenia spływu.

Warto wiedzieć, że typowy spływ Widawką trwa od 2 do 4 godzin.

Przed wypłynięciem należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak odpowiednie przygotowanie na spływ: czapka na głowę, okulary przeciwsłoneczne, przewiewne ubranie, buty do wody, apteczka czy etui wodoszczelne na elektronikę – mówi Janusz Kuliński, instruktor turystyki – kajakarstwo, i dodaje:
A już w trakcie spływu szczególną uwagę należy zwrócić na takie rzeczy jak omijanie falowania wody w czasie spływu z uwagi na to, że pod lustrem wody kryją się kamienie, głazy, kłody drewna, w związku z tym można się wywrócić. Zwracamy uwagę na szum wody, bo ten zwiastuje trudności. Przestrzeń do biwakowania znajduje się przy ujściu rzeki Widawki do Warty.

Pan Janusz spływy kajakowe rzeką Widawką organizuje od 2009 r. – Jesteśmy pierwszą przystanią kajakową, która powstała nad rzeką Widawką mówi z dumą. Widawkę – jak dodaje można polubić, bo jest ciekawą rzeką do spływów, nie ma tu nudy. Rzeka ma długość 54 km, czasem daje odpocząć od pracy wioseł, płynie się też w słońcu.

Taka forma aktywności to dobre uzupełnienie rowerowej części dnia – można połączyć obie aktywności albo zdecydować się na jedną z nich w zależności od czasu i ochoty.

Po aktywnym dniu nie można zapomnieć o dobrym jedzeniu. W Bełchatowie znajdziemy wiele miejsc, które warto odwiedzić z kuchnią: polską, regionalną, a nawet włoską. Wiele restauracji ma ciekawy wystrój, ogródki, industrialne wystrój i sezonowe menu oparte na lokalnych produktach. Na deser idealna będzie kawa i ciastko, lody, które turyści znajdą w mieście, nieopodal centrum lub bezpośrednio w centrum.

Warto też poświęcić chwilę na zwiedzanie. Bełchatów to nie tylko przemysł – to również ciekawe miejsce z historią i nowoczesną kulturą. W Miejskim Centrum Kultury często odbywają się koncerty i wystawy, a w samym centrum miasta znajduje się nowoczesne, interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy, które w przystępny sposób pokazuje, jak działa elektrownia i skąd bierze się prąd. To atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Można tu zobaczyć m.in. bardzo wyjątkowe drzewo, które ma 20 mln lat, poznać historię powstania węgla, a nawet zobaczyć kości mamuta włochatego, które wymarły w Europie około 4,5 tysiąca lat temu zachęca do zwiedzania wystawy koordynatorka Agnieszka Kuchnik.

Jeśli ktoś lubi klimaty historyczne, może wybrać się do Muzeum Regionalnego mieszczącego się w zabytkowym Dworku Olszewskich aby zobaczyć autentyczne, dworskie sale, zabytkową ceramikę. Następnie rowerem dotrzeć na obiad z rybą do smażalni Stary Młyn w miejscowości Kolonia Karczmy. Dla miłośników dwóch kółek może to być chwila odpoczynku i relaksu. Stary Młyn został zbudowany w 1945 roku i znajduje się nad rzeką Grabią.

Tu poczujesz historię młyna wodnego i ucieszysz oczy przyrodą– zaprasza Maksymilian Gąsiorowski, syn właściciela.

Powiat bełchatowski to dobry wybór na aktywny, ale niezobowiązujący dzień z dala od zgiełku miasta; szybki dojazd, a na miejscu czeka wiele możliwości: rowerowe trasy wśród

lasów, spokojne spływy kajakowe Widawką, punkty widokowe, atrakcje kulturalne i smaczne jedzenie.


źródło: UMWŁ