Weekend otwiera premiera w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Przygotowany przez znanego aktora i reżysera Jacka Bończyka kryminał. Co ponadto? „Przygody Pinokia" i piosenki Agnieszki Osieckiej w Teatrze Wielkim. Popularnych piosenek w orkiestrowych aranżacjach można będzie posłuchać także w Akademii Muzycznej. Uznana pianistka zagra Brahmsa i Dvořáka w Filharmonii Łódzkiej, a Łódzki Dom Kultury przygotował dwie ciekawe propozycje w związku rokiem Władysława Reymonta.
Premiera. Rasowy kryminał na deskach Jaracza
Znany aktor, reżyser i piosenkarz Jacek Bończyk przygotował ostatnią w tym sezonie premierę Teatru Jaracza w Łodzi. „Morderstwo w hotelu" Rona Clarka i Sama Bobricka. Jeśli ktoś ginie, to chandra. Zabijają ją absurdalnym dowcipem aktorzy, dający w tym przedstawieniu brawurowy popis umiejętności. Grane przez nich postaci snują swoje misterne a często mroczne plany, by następnie porzucać je w wyniku zaskakujących zwrotów akcji. To prawdziwy rollercoaster dla widzów, tym zabawniejszy, im bardziej niedorzeczne okoliczności fundują sobie bohaterowie owej „czarnej komedii". W obsadzie zobaczymy aktorów Teatru Jaracza: Natalię Klepacką, Krzysztofa Wacha i Mariusza Witkowskiego oraz gościnnie Bogusławę Pawelec.
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Pielgrzymka z Reymontem. Premiera monodramu
Łódzki Dom Kultury zaprasza na premierę monodramu „Pielgrzymując z Reymontem" opartego na relacji młodego Władysława Reymonta z pieszej pielgrzymki z Warszawy do Częstochowy, uznawanej za pierwszy polski reportaż. Wydarzenie miało miejsce w maju 1894 roku i poza wymiarem religijnym niosło również silne przesłanie patriotyczne – pielgrzymka została zorganizowana w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Reymont z reporterską wnikliwością, opisał zarówno mijane miejscowości i szczegóły obyczajowe, jak i osobiste doświadczenia. Szczególne miejsce w jego relacji zajmuje stopniowa przemiana w postrzeganiu religijności ludu – ten właśnie wątek jest osią dramaturgiczną spektaklu. W roli głównej zobaczymy Jana Jakubowskiego – młodego aktora związanego z Teatrem Małym oraz zespołem improwizatorów „O! Impro". Jest on także, wraz z Piotrem Groblińskim, współreżyserem przedstawienia.
Piątek, 30 maja
Łódzki Dom Kultury Łódź ul. Dowborczyków 18, (drugie piętro, sala kameralna)
Godz. 18.00
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Łódzkim Domu Kultury
Poczujcie dotyk geniuszu
Taką możliwość daje Filharmonia Łódzka. Dwaj kompozytorzy, których nazwiska sąsiadują w programie tego koncertu, znali się także za życia. Johannes Brahms – romantyk, którego uwielbienie dla klasycyzmu było tak wielkie, że narzekał na swe zbyt późne urodzenie – znał i cenił młodszego Antonína Dvořáka. W 1874 roku zasiadał w komisji, która przyznała mu państwowe stypendium artystyczne. Polecił go swojemu wydawcy, co ułatwiło Czechowi karierę. Już wkrótce Dvořák chętnie dyrygował dziełami Brahmsa, którego twórczość podziwiał. Z twórczości Dvořáka w programie znajdzie się VII Symfonia d-moll, skomponowana na zamówienie London Philharmonic Society. Z dorobku Brahmsa - Koncert fortepianowy d-moll. Zagra Anna Gieniuszenie, laureatka II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w 2022 roku.
Piątek, 30 maja
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Usłyszymy przeboje Agnieszki Osieckiej
Najpopularniejszych piosenek Osieckiej w opracowaniu Aleksandry Wojtaszek będzie można posłuchać w Teatrze Wielkim. Teksty Osieckiej wygrywały festiwale, gościły w radiu i telewizji, a publiczność nuciła je niezależnie od okazji i nastroju. I tak jest do dziś. Z twórczością Agnieszki Osieckiej zmierzyli się tym razem artyści, których, na co dzień kojarzymy z innego rodzaju muzyką.
Sobota, 31 maja
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Godz. 16.00
Wstęp biletowany
Słynna opera prosto z Nowego Jorku
Spryt cyrulika Figara mógłby być dla wielu inspiracją: jakich on cudów nie dokonuje, by pomóc swemu panu, hrabiemu Almaviva, w zdobyciu ręki pięknej Rozyny. Na drodze do szczęścia jego chlebodawcy stoi rozwiązły opiekun dziewczyny, doktor Bartolo, ale ten, kto ma Figara po swojej stronie, nie musi obawiać się niczego. Już od z górą dwustu lat opera Gioacchina Rossiniego śmieszy do łez miłośników bel canta. W Filahrmonii Łódzkiej bedzi można zobaczyć, jak przygotowali ją artyści nowojorskiej Metropolitan Opera. „Cyrulik sewilski" to ostatnia transmisja operowa zza oceanu w tym sezonie.
Sobota, 31 maja
Filharmonia Łódzka
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Reymont Live, czyli pograjka z potańcówką
Łódzki Domu Kultury Zaprasza na niezapomniany wieczór z muzyką, literaturą i smakami polskiej wsi. W ramach cyklu pograjek „Reymont. Live!", inspirowanego światem „Chłopów" Władysława Reymonta, przeniesiemy się w czasie do Lipiec, miejsca, które stało się literacką ikoną ludowej tradycji. Na scenie pojawią się kapele ludowe, które przeniosą nas w wir weselnych rytmów rodem z łowickiej ziemi: Kapela Jana Szymańskiego, Diabubu, Kapela Piotra Chorążego, Kapela Róży Grabowskiej. Ich występy to uczta dla ucha. W trakcie wydarzenia będzie można również spotkać się z twórczością Krystyny Wieczorek, autorki poruszającej tematykę tożsamości wiejskiej, tradycji i ludowego dziedzictwa, zwanej „Reymontem w spódnicy". Nie zabraknie regionalnej kuchni, serwowanej przez koła gospodyń wiejskich.
Sobota, 31 maja
Stodoła Stecówka Psary-Lechawa 33 koło Wolborza
Wstęp wolny
Opera na poduchach
Teatr Wielki w Łodzi zaprasza najmłodszych miłośników muzyki i plastyki na zajęcia „Opera na poduchach". Jest to program edukacyjno-artystyczny dla dzieci w wieku 4-6 lat, który w formie zabawy wprowadza dzieci w świat teatru, opery i baletu. Zajęcia łączą elementy warsztatów plastycznych z podstawą wiedzy o kostiumie i teatrze operowym. Tym razem wspólne budowanie domowych instrumentów.
Sobota, 31 maja
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Godz. 12.30
Wstęp biletowany
Plener rzeźbiarski w Ogrodzie Zmysłów
W Poddębicach, w tutejszym Ogrodzie Zmysłów, trwa plener rzeźbiarski organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach. Można zobaczyć, jak powstają wielkogabarytowe rzeźby. Pracuje tu pięciu rzeźbiarzy: Natalia Sobczak, Łukasz Zabłocki, Mariusz Borowy, Jan Milczarek, Andrzej Mirończuk. Wydarzenie zakończy się w sobotę wieczorem koncertem, podczas którego nastąpi prezentacja prac. Gwiazdą wieczoru będzie Zosia Karbowiak z zespołem MIØD.
Sobota, 31 maja
Ogród Zmysłów w Poddębicach
Godz. 10.00-15.00
Wstęp wolny
Zdjęcia z doliny Baryczy
Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zapraszają na wernisaż wystaw „Magiczna dolina Baryczy" oraz „Światło i cień". Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia wykonane w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy, położonym na pograniczu województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Park jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych w Europie, zamieszkiwaną przez aż 276 gatunków ptaków, z czego 166 to gatunki lęgowe, a 129 to ptaki wodno-błotne, w tym 58 gatunków lęgowych. Wystawa potrwa do 27 lipca.
Sobota, 31 maja
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie Plac Gabriela Narutowicza 1A Galeria na piętrze
Godz. 17.00
Wstęp wolny
Przegląd Zespołów Rockowych
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zachęca do udziału w III Bełchatowskim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rock To The Top". Celem imprezy jest aktywizacja muzyczna środowiska młodzieżowego, promocja młodych artystów oraz ich twórczości. W jury przeglądu zasiądą między innymi: perkusista zespołu Luxtorpeda Tomasz Krzyżaniak, gitarzysta Luxtorpedy Robert Drężek, Piotr Gorzelak wokalista zespołu Thrudy, oraz Michał Stempczyński dyrektor MCK, instruktor nauki gry na gitarze, gitarzysta zespołu Thrudy i Valium Coffee. Po zakończeniu przeglądu koncert zespołu Luxtorpeda. Wstęp na koncert biletowany.
Sobota, 31 maja
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie Plac Gabriela Narutowicza 1A
godzinie 14.00
Wstęp wolny
Przygody Pinokia na Dzień Dziecka
Przed nami premiera opery familijnej „Przygody Pinokia". Świetna muzyka, mnóstwo postaci, balet, orkiestra z rzadkimi na scenach operowych instrumentami, ciekawa scenografia i kostiumy. Pierwsze przedstawienie 1 czerwca. Łódzka premiera „Przygód Pinokia" w Teatrze Wielkim będzie prezentem dla młodej widowni, ale także przygodą operową dla dorosłej publiczności, co potwierdzają dotychczasowe realizacje Pinokia na światowych scenach operowych. Ta dwuaktowa opera powstała na zamówienie Opera North wraz z Sadler's Wells Theatre. Jej pierwszy pokaz miał miejsce 21 grudnia 2007 roku w Grand Theatre w Leeds. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem młodej publiczności. Atuty „Przygód Pinokia"? Dużo ciekawych miejsc akcji, dynamiczne chorografie, a przede wszystkim świetne aktorstwo, trafiająca w ucho muzyka, w której nie brakuje liryzmu i dowcipu, czy zaskakujących zmian nastroju. Łódzką inscenizację przygotował Robert Drobniuch, ceniony specjalista w reżyserii przedstawień dla dzieci, dyrektor warszawskiego Teatru Lalek Gulliver.
Niedziela, 1 czerwca godz. 12.00 i 17.00 oraz 3, 4, 11 i 12 czerwca
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Wstęp biletowany
Czyste sumienie, brudne intencje. „Świętoszek" w Teatrze Jaracza
Znana reżyserka filmowa i teatralna Magdalena Piekorz, laureatka Złotych Lwów za film „Pręgi", wyreżyserowała „Świętoszka" Moliera w Teatrze Jaracza w Łodzi. To spektakl wierny duchowi oryginału, w kostiumach z epoki z klasyczną wersją tekstu Moliera w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Na scenie plejada aktorów Teatru Jaracza. Piękne kostiumy zaprojektowała Anna Drobczyk, dbając o historyczną elegancję z subtelnym, ironicznym zacięciem. Scenografię stworzył Jan Głąb. O muzykę zadbał Marcin Partyka, a ruch sceniczny opracował Jakub Lewandowski. Za reżyserię światła odpowiada Paweł Murlik.
Sobota, 31 maja
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Kolejowy piknik na dworcu Łódź Fabryczna
W weekend wyjątkowe wydarzenie dla miłośników kolei, czyli III Wystawa Makiet Kolejowych i Kolejowy Dzień Dziecka z PKP Intercity. . Główną atrakcją na dworcu Łódź Fabryczna będą makiety kolejowe w różnych skalach, w tym gigantyczna makieta modułowa - długość torowiska aż 150 metrów, a pociągi przejeżdżają m.in. przez miniaturową Łódź. Będzie też makieta z klocków Lego i gratka dla maluchów - kolejka wąskotorowa w skali 1:5, którą można wybrać się na krótką przejażdżkę. Oprócz tego na dworcu Łódź Fabryczna odbędzie się wystawa nowoczesnego i zabytkowego taboru kolejowego – zaprezentowany zostanie m.in. „Dziesięciolatek" Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli hybrydowy pociąg Impuls 2. ŁKA przygotowała terenową grę, stoisko z interaktywnym quizem, warsztaty dla dzieci „Miasto przyszłości" i „Zbuduj swój pociąg marzeń", czy kolorowanie olbrzymiego modelu pociągu ŁKA. Po dworcu Łódź Fabryczna będzie przechadzał się specjalny gość z klapniętym uszkiem w czapce konduktora ŁKA.
Sobota, 31 maja, niedziela, 1 czerwca
Dworzec Łódź Fabryczna
od godz. 10.00
Piękna bajka na Dzień Dziecka
Teatra Jaracza zagra w Dzień Dziecka spektakl „Tylko jedne dzień". To przedstawianie dla dzieci od 6 do 106 la. Pewnego razu Lis i Dzik, dwoje zgranych przyjaciół, obserwują jak z jajka wykluwa się mała Muszka majowa. Ponieważ, jak powszechnie wiadomo, owady te żyją tylko jeden dzień, przyjaciele nie chcąc unieszczęśliwiać nowo poznanej, wymyślają zabawę, która odwraca rzeczywistość. Przekonują Jętkę, że to nie ona, a Lis, jest stworzeniem, któremu został tylko jeden dzień życia. Jednak prawda prędzej czy później zawsze wychodzi na jaw. W czwartek, 30 maja Spektakl zostanie zagrany także w Miejskim Domu Kultury w Radomsku (ul. Brzeźnicka 5) – godz. 9.00 oraz 11.00.
Niedziela 1 czerwca
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Godz. 12.00
Wstęp biletowany
Spacer aleją gwiazd
Ciekawy koncert będący częścią obchodów 80-lecia Akademii Muzycznej w Łodzi. Wystąpią członkowie Koła Naukowego Miłośników Opery. W programie specjalne na tę okazję zaaranżowane popularne utwory gwiazd estrady, Anny Jantar, Anny German, Eugeniusza Bodo, Zdzisławy Sośnickiej, Zbigniewa Wodeckiego, Michała Bajora, Andrzej Zauchy, Krystyny Prońko, Alicji Majewskiej, Edyty Geppert, Maryli Rodowicz, zespołu Maanam.
Niedziela, 1 czerwca
Amfiteatr w Parku im. Adama Mickiewicza (Julianowskim) w Łodzi, ul. Zgierska 139A
Godz. 17.00
Wstęp wolny
Dzieci dzieciom. Podróże Pana Kleksa
Kutnowski Domu Kultury zaprasza na musical „Podróże Pana Kleksa", który przygotowały dzieci i młodzież z sekcji musicalowej pod batutą Katarzyny Karolak-Rojewskiej. Dzięki niezwykłej scenografii, dynamicznej choreografii oraz poruszającym piosenkom przeniesiemy się do świata, w którym wszystko jest możliwe! Odwiedzimy sławną Salamankę, a także krainę Bajdocji, Abecji, Parzybrocji.
Niedziela, 1 czerwca
Kutnowski Dom Kultury, ul. Żółkiewskiego 4
Godz. 11.00
Wstęp wolny
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego