Wieluńscy policjanci profilaktycznie spotykają się z rodzicami uczniów

Zrzut-ekranu-2023-03-24-o-14.05.21
fot. KPP Wieluń

W trosce o bezpieczeństwo młodzieży mundurowi wieluńskiej komendy spotykają się w ramach wywiadówek z rodzicami uczniów placówek oświatowych z naszego powiatu. Ostatnio takie spotkanie odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu. Głównym założeniem tego typu działań profilaktyczno- edukacyjnych jest zwiększenie świadomości w zakresie zjawiska agresji występującej wśród młodzieży oraz zagrożeń wynikających z cyberprzemocy.

Podczas rozmów z rodzicami policjanci wskazują na występujące wśród młodzieży bardzo niebezpieczne zjawisko przemocy rówieśniczej. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy negatywne zachowania wobec innych często są nagrywane i publikowane w internecie. Krążąc w sieci zbierają różne komentarze. Niestety takie sytuacje są bardzo niebezpieczne i mogą skończyć się tragicznie. W takich sytuacjach ofiara, nie dość że została zaatakowana, to dodatkowo jest ośmieszana i poniżana przez reakcje internautów. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości w tym zakresie również rodziców i opiekunów, aby mogli odpowiednio szybko zareagować na niepokojące sygnały. Warto przyjrzeć się dzieciom i ich zachowaniom, ponieważ może się okazać, że naszych podopiecznych dotyka również ten problem. Podczas spotkań poruszone zostały również kwestie zagrożeń związanych z hejtem, mową nienawiści i cyberprzemocą. Musimy pamiętać, że internet może być wykorzystywany do nauki, zabawy, kontaktów z rówieśnikami ale także może stanowić zagrożenie dla dzieci i młodzieży, poprzez kontakt ze szkodliwymi treściami, czy cyberprzemocą. Przedstawiono przykłady aktów agresji elektronicznej. Przypomniano również, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a każde użycie komputera zostawia ślady. Nie zabrakło również informacji jak reagować i gdzie szukać pomocy w sytuacjach, kiedy uczniowie spotykają się z agresją w internecie. Mundurowi podczas spotkań przekazują również informacje na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, wyjaśniają czym jest demoralizacja, czyn karalny nieletniego i jakie konsekwencje są z tym związane.

Tego typu spotkania doskonale wpisują się w realizowane przez wieluńskich mundurowych działania profilaktyczno- edukacyjne w zakresie przeciwdziałania agresji i cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Będą one kontynuowane podczas kolejnych spotkań z rodzicami i opiekunami.

Źródło: KPP Wieluń