Wjeżdżasz do województwa łódzkiego od strony Sochaczewa? Jeśli tak, to mamy dla ciebie dobrą informację. Tuż za wjazdem, dobrze oznaczonym od niedawna nowym „witaczem", jadąc po świeżo wyremontowanej drodze wojewódzkiej nr 705, czaka na odkrycie moc turystycznych atrakcji!
Leżąca na trasie twojego przejazdu gmina Bolimów słynie z pięknej natury i bogatej historii, więc wielu znajdzie tutaj coś dla siebie. Szkoda więc nie skorzystać nawet z krótkiego, letniego przystanku w Łódzkiem, żeby tego doświadczyć.
Puszcza Bolimowska - wielki kompleks leśny w dorzeczach Suchej, Rawki i Piski o powierzchni ok. 180 km², to prawdziwy raj dla miłośników pieszych spacerów, grzybiarzy, czy rowerzystów (jest tu m.in. ścieżka wzdłuż drogi wojewódzkiej prowadzącej do Skierniewic). Bolimowski Park Krajobrazowy, który jest częścią puszczy, to wymarzone miejsce dla miłośników podglądania życia dzikich zwierząt i wszystkich tych, którzy chcą w kojącej ciszy po prostu delektować się uzdrawiającym zapachem drzew, pośród których dominuje sosna.
Wspomniana wyżej rzeka Rawka, to również świetny szlak wodny do kajakowych spływów. Jej koryto wije się malowniczo wśród stromych zboczy leśnych borów parku. Natura jest tu w swojej surowości wręcz oszałamiająca. Wiosłowanie Rawką, to niezapomniane przeżycie - nie tylko sportowe, ale i estetyczne.
To jednak nie wszystko! Okoliczne tereny to prawdziwa mekka dla miłośników historii, zwłaszcza nie takiej dawnej, jak choćby I wojna światowa. Bolimów i jego przyległości, to teren intensywnych zmagań wojsk niemieckich i austro-węgierskich z armią rosyjską w 1914 i 1915 roku. To właśnie tutaj doszło do użycia przez armię niemiecką, pierwszy raz na froncie gazów bojowych na szeroką skalę. Tutejsze wsie i przysiółki usiane są miejscami pamięci, związanymi z tamtym okresem: pomnikami, kapliczkami, cmentarzami wojskowymi, gdzie można spotkać także polskie nazwiska walczących po obu stronach konfliktu.
Jeśli wjeżdżasz do Łódzkiego, widoczny z daleka „witacz" z nowym logotypem skutecznie da ci znać, że pora na przystanek i odkrywanie wyjątkowej okolicy. A kolejne znaki zaproszą wkrótce do zwiedzania m.in. przy drogach nr 473 i 482, w powiatach: poddębickim i wieruszowskim.