Władze Łęczycy uspokajają: W planach zarówno ścieżka rowerowa, jak i drezyny

kolejka-scaled
fot. UM Łęczyca

Jak już wcześniej informowaliśmy, Urząd Miejski w Łęczycy podjął działania zmierzające do przejęcia pozostałości po kolejce wąskotorowej znajdujące się w obrębie Miasta Łęczyca i są one kontynuowane. 

Władze miasta, w związku z licznymi wątpliwościami, które pojawiły się pod artykułem dotyczącym uruchomienia w przyszłości drezyn rowerowych na torach kolejki, pragną uspokoić, że pomysł ten nie zostanie zrealizowany kosztem zaplanowanej wcześniej ścieżki rowerowej.

– Taka ścieżka pojawi się tuż obok torów i to ona jest naszym priorytetowym zadaniem na tym obszarze. Jednocześnie chcemy zachować ten piękny zabytkowy obiekt i przystosować go do potrzeb naszych mieszkańców i turystów, nie niszcząc istniejącej infrastruktury, która wpisała się w krajobraz Łęczycy. Stąd kolejne pomysły na jej zagospodarowanie – mówi Burmistrz Łęczycy, Paweł Kulesza.

Będzie remont Kaliskiej w obrębie przejazdu torów wąskotorówki!

Już od kilku lat mieszkańcy ul. Kaliskiej przy przejeździe wąskotorówki zgłaszali się do Urzędu Miejskiego w celu naprawy fragmentu drogi, której ubytki są powodem ogromnego hałasu, jaki wytwarza się podczas przejazdu pojazdów samochodów. Niestety, z uwagi na to, że Miasto Łęczyca nie jest właścicielem terenu, nie było możliwości wykonania jakichkolwiek prac, aby pomóc mieszkańcom i zminimalizować uciążliwości. Jedyne co ze strony samorządu było możliwe to zgłaszać konieczność naprawy nawierzchni do właściciela i użytkownika wieczystego. Sprawę utrudniał fakt, że na terenie nieruchomości przebiega Krośniewickiej Kolejki Wąskotorowej, a obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków.

– Udało się. Nasza korespondencja i rozmowy z PKP, a w dalszym postępowaniu przejęcie tej trudnej sprawy przez odpowiednie służby, doczekały się szczęśliwego finału. Do końca tego roku użytkownik wieczysty (Polskie Koleje Państwowe S. A.), na podstawie decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zobowiązany jest usunąć wszelkie nieprawidłowości stwierdzone na ul. Kaliskiej w obrębie torów kolejki wąskotorowej – informuje Burmistrz.

źródło: UM Łęczyca