Żar leje się z nieba, nic więc dziwnego, że szukając wytchnienia od wysokich temperaturach marzymy o chłodzących kąpielach. Niestety, z mapy miejsc w których w powiecie bełchatowskim możemy skorzystać z uroków wody zniknęło jedno kąpielisko. Wszystko przez niebezpieczne sinice. Te zakwitły w kąpielisku na podzelowskich "Patykach".
Choć na razie informacja o zakazie kąpieli w "Patykach" nie jest potwierdzona oficjalnym komunikatem bełchatowskiego Sanepidu (ten z 12 lipca stwierdza przydatność wody do kąpieli), ale wystarczy spojrzeć na lustro wody, by być pewnym, że zbiornik po prostu "zakwitł".
W czwartkowy poranek jeden z mieszkańców Zelowa, regularnie korzystający z dobrodziejstwa kąpieliska podzielił się z internautami niepokojącymi zdjęciami. Jak dodaje w rozmowie z nami, jeszcze w miniony wtorek woda była "jako taka", dzisiejsza wizyta nie pozostawia złudzeń.
W tej chwili przyjdzie nam tylko czekać na oficjalny komunikat o braku przydatności wody do kąpieli i wprowadzeniu tymczasowego zakazu kąpieli. Zanim jednak czerwona flaga zawiśnie nad wodą, warto włączyć zdrowy rozsądek i zrezygnować z kąpieli.
Sinice - czym są?
Sinice należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują we wszystkich zbiornikach wodnych, problemem stają się jedynie wówczas, gdy wzrasta ich ilość i dochodzi do ich zakwitu. To można zobaczyć gołym okiem, bo obecność znaczącej liczby sinic zdradza zabarwienie wodyi charakterystyczny wykwit na powierzchni zbiornika wodnego.
Jak informuje GIS, niektóre z gatunków mogą wydzielać także nieprzyjemny zapach. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Kożuchy sinicowe mogą szybko tworzyć się podczas bezwietrznych dni, jednak tak samo szybko mogą zniknąć, gdy nagle zerwie się wiatr i wzrośnie falowanie.
- Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste, lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika - poinformowano w Serwisie Kąpieliskowym.
Sinice - niebezpieczne dla naszego zdrowia
Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie.
U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:
Na bieżąco aktualizowaną sytuację na kąpieliskach w rzekach i jeziorach można sprawdzać na mapie dostępnej w Serwisie Kąpieliskowym GIS
Foto: D.Prałat