Najważniejsze wideo w lodzkie

Wszystkich Świętych w Zgierzu – najważniejsze informacje

2024-11-01_wszystkich-swietych-w-zgierzu

Urząd Miasta Zgierza przedstawił mieszkańcom najważniejsze informacje dotyczące zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych.

Utrudnienia na drogach – czasowa zmiana organizacji ruchu

W okresie Wszystkich Świętych, w dniach od 31 października do 3 listopada 2024 roku, w okolicach zgierskich cmentarzy wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Dotyczy to przede wszystkim ulic w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii, gdzie spodziewany jest wzmożony ruch pieszych oraz pojazdów. Utrudnienia obejmą następujące ulice:

  • ulice: Rembowskiego/Cezaka/Spacerowa – szczegółowa mapa utrudnień: [mapka]
  • ulica Konstantynowska – szczegółowa mapa utrudnień: [mapka]
  • ulice: Parzęczewska/Piotra Skargi/Gołębia – szczegółowa mapa utrudnień: [mapka]
Komunikacja miejska
  • zgierska:
    1 listopada komunikacja na terenie Zgierza będzie kursować według rozkładu jazdy z dni roboczych. Dotyczy to również linii międzygminnych: 2 BIS i 10. Warto jednak pamiętać, że na terenie Zgierza i na liniach międzygminnych transport będzie bezpłatny.
  • zgierska (na terenie Łodzi)
    1 listopada autobusy linii 61 oraz 6 będą realizować kursy tak jak w dni robocze. Pasażerowie korzystający z tych linii na terenie Łodzi muszą jednak pamiętać, że opłaty za przejazd obowiązują normalnie. Tramwaje kursujące na trasie do Zgierza będą obsługiwane według świątecznego rozkładu jazdy.
Dodatkowy parking – PLAC TARGOWY

W piątek (1 listopada) i w niedzielę (3 listopada) teren Targowiska Miejskiego (ul. Aleksandrowska) zostanie udostępniony jako parking w godz. 06:00-22:00.

Bezpieczne Wszystkich Świętych – Jak chronić się przed złodziejami?

Wszystkich Świętych to czas refleksji i pamięci o bliskich, ale niestety również okazja dla złodziei, którzy mogą działać w tłumie. Aby spędzić ten czas bezpiecznie, warto pamiętać o kilku zasadach.

  1. Uwaga w komunikacji miejskiej
    W zatłoczonych autobusach i tramwajach łatwo paść ofiarą kieszonkowców. Zawsze trzymaj torebkę zamkniętą i blisko ciała, a portfel w bezpiecznym miejscu, najlepiej w wewnętrznej kieszeni. Bądź czujny na osoby, które zbyt blisko podchodzą lub starają się Cię rozproszyć.
  2. Bezpieczne zakupy przy cmentarzach
    Podczas zakupu kwiatów i zniczy pilnuj swoich rzeczy, a gotówkę zastąp płatnościami kartą. Staraj się nie zostawiać torebki czy wartościowych przedmiotów na widoku, nawet na chwilę. Złodzieje mogą wykorzystać moment nieuwagi.
  3. Ostrożność przy grobach
    Nie zostawiaj rzeczy bez nadzoru przy grobach, zwłaszcza torebek i telefonów. Unikaj samotnych spacerów w mniej uczęszczanych częściach cmentarza, a jeśli coś Cię zaniepokoi, zgłoś to pracownikom cmentarza. Jeśli przynosisz znicze i kwiaty na grób bliskich, upewnij się, że są one dobrze zabezpieczone. Złodzieje czasem mogą ukraść drobne dekoracje, jeśli nie są odpowiednio zamocowane.

Sprawdź również, jak obchodzić Wszystkich Świętych w bardziej ekologiczny sposób (link do artykułu).

Kwesta do puszek na zgierskich cmentarzach

W roku 2024 kwesta do puszek na cmentarzach w Zgierzu zostanie zorganizowana po raz siedemnasty. Będzie prowadzona:

  • 1 listopada w godzinach: 9:00 – 17:00
  • 2 listopada w godzinach: 9:30 – 16:30.

Organizatorem kwesty jest Towarzystwo Przyjaciół Zgierza przy wsparciu wolontariuszy ze zgierskich szkół i szkoły w Szczawinie, a także Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Stowarzyszenia EZG, zgierskich samorządowców oraz innych osób.

Celem kwesty będzie sfinansowanie jeszcze w tym roku prac przy wykonaniu nowego upamiętnienia na grobie Jakuba Stefana Cezaka, w latach międzywojennych wieloletniego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zgierzu, a przede wszystkim twórcy i wieloletniego dyrektora Szkoły Handlowej w Zgierzu, której tradycję dzisiaj kontynuuje Zespół Szkół Nr 1 noszący Jego imię. J. S. Cezak został zamęczony przez niemieckich okupantów w Obozie Koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.

Wspomnienie o zmarłych

W mijającym, 2024 roku pożegnaliśmy tych, którzy swoją działalnością wpisali się na stałe w historię naszego miasta. Wspominając tych, którzy odeszli pragniemy uhonorować ich dziedzictwo i przypomnieć, jak ważną rolę odegrali w kształtowaniu tożsamości Zgierza:

  • ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski - "Honorowy Obywatel Miasta Zgierza", prezes Fundacji im. Brata Alberta, duszpasterz Ormian w Polsce, duchowny katolicki, społecznik, historyk, poeta, autor wielu książek, artykułów;
  • Stanisława Danuta Borowska - emerytowana dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1;
  • Bogdan Borowiecki - lekarz weterynarii, w latach 90. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu;
  • Jadwiga Karmańska - emerytowana dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 11 oraz wieloletnia Przewodnicząca Sekcji Emerytów Oddziału ZNP w Zgierzu i działaczka turystyki wśród nauczycieli;
  • Zbigniew Wasiak - I Zastępca Prezydenta Miasta Zgierza w kadencji 1998-2002;
  • Paweł Dynowski - lekarz ortopeda, radny Rady Miasta Zgierza I kadencji w latach 1990-1994;
  • Wiesław Walczak - kombatant, represjonowany w latach 1948 - do połowy lat 50;
  • Tomasz Będzierski - pierwszy komendant Straży Miejskiej w Zgierzu;
  • Aleksandra Kapczyńska - społecznik i samorządowiec, Przewodnicząca Rady Osiedla Przybyłów a przez wiele lat Prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń.
źródło: UM Zgierz